Nic nie obwieszcza lata tak, jak kiście pomidorów w przydomowych ogródkach i na działkach. Warzywa te od wielu lat cieszą się w Polsce ogromną popularnością i stanowią niezbywalny składnik wielu często przygotowywanych w naszym kraju potraw. Ich ważną zaletą jest jednak nie tylko smak, ale istotne właściwości prozdrowotne.
Otyłość w okresie po menopauzie może doprowadzić do szczególnie agresywnej odmiany raka piersi, która może rozwinąć się niezależnie od estrogenów, informuje HealthDay.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni", głosi stare powiedzenie i wydaje się, że może to być prawdą, gdy chodzi o niektóre rodzaje alergii.
Anty-rakotwórcze działanie czarnej herbaty zostało potwierdzone i wyjaśnione przez nowe badania. Herbata, zarówno jej najpopularniejsza odmiana, jak i te rodzaje, które niedawno zostały „odkryte" w naszym rodzimym kraju, ma wiele prozdrowotnych właściwości. Teraz uczeni zbadali, jaki związek tego popularnego napoju wspomaga niszczenie i kurczenie się komórek nowotworowych.
4 czerwca ulicami Warszawy pobiegły kobiety, które wzięły udział w tegorocznej edycji Samsung Irena Women's Run, pod patronatem Ireny Szewińskiej. Panie, które wzięły udział w imprezie udowodniły, że aktywny tryb życia wpływa nie tylko na zdrowie i dobre samopoczucie, ale przede wszystkim może wesprzeć walkę z rakiem piersi.
W dniach 25-31 maja 2011 r. trwać będzie Europejski Tydzień Walki z Rakiem, zapoczątkowany w roku 1989, pod przewodnictwem Europejskiej Ligi Walki z Rakiem we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem (European Partnership for Action Against Cancer 2011-2013). Polska aktywnie włącza się w idee promowane przez Stowarzyszenie. Tematem przewodnim kampanii w roku 2011 jest Zdrowy Styl Życia.
Zespół naukowców opracował nową technikę mammograficzną wykorzystującą obrazowanie molekularne, które może pomóc we wcześniejszym wykrywaniu raka piersi. W skład paneuropejskiego zespołu, pracującego pod kierunkiem hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (CSIC), weszli naukowy z ośmiu instytucji z Holandii, Niemiec, Portugalii i Szwecji.
Mężczyźni, którzy piją dużo kawy, mogą czuć się nieco podirytowani (wszak ten popularny trunek wpływa na działanie układu nerwowego), ale te „skutki uboczne" mogą być przyćmione ważną korzyścią - zdrowiem prostaty.
Niemal dzień w dzień słyszymy słowa powtarzane niczym mantra: "Pilnuj swojej wagi, patrz co jesz". Takie postępowanie sprzyja obniżeniu ryzyka zapadnięcia na chorobę sercowo-naczyniową i cukrzycę czy też ryzyka przedwczesnego zgonu. Aczkolwiek może istnieć jeszcze jeden argument. Nowe badania sugerują, że otyłość wpływa na rokowania raka piersi, a zwłaszcza na jego skłonność do rozprzestrzeniania się. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Cancer Research, zapewniają wgląd z pierwszej ręki w bezpośrednią relację przyczynowo-skutkową i mogą stanowić nową ścieżkę terapeutyczną.
Tamoksyfen to popularny lek na rak piersi. Jak się jednak okazuje, zażywany przez pewne kobiety jako środek zapobiegawczy może ocalić życie i obniżyć medyczne koszty terapii, wynika z badań opublikowanych w CANCER, magazynie American Cancer Society.
Naukowcy ze szpitala Vall d'Hebron w Barcelonie potwierdzili skuteczność nowego leku na raka piersi. Środek o nazwie eribulina z o 20% większa szanse na przeżycie u pacjentek z przerzutowym nowotworem piersi.
Można jeść smacznie i zdrowo. Niektóre produkty mają wyjątkową „moc" prozdrowotnego działania, a ich smakoszy nie brakuje ze względu na niepowtarzalny smak, zapach i zastosowanie w kuchni. Oto kolejne artykuły żywnościowe, które zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza osób dojrzałych:
Uderzenia gorąca i nagłe poty to częste dolegliwości kobiet w okresie menopauzalnym. Każdy, kto doświadcza tych symptomów, szuka metod na ich złagodzenie. Okazuje się jednak, że mogą mieć pozytywny aspekt, z najnowszych badań wynika, że panie doznające wspomnianych przypadłości rzadziej chorują na raka piersi.
Według nowych badań jedna na osiem kobiet posiada wysoki czynnik ryzyka zachorowania na raka piersi. Co można zrobić, aby zmniejszyć zagrożenie?
Zachorowalność na nowotwory w Polsce jest wciąż niepokojąca. Polacy niechętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. Pilotażowa edycja konkursu Zdrowa Gmina pokazała, że zaangażowanie gmin w budowanie świadomości zdrowotnej wśród mieszkańców przynosi rezultaty. Dlatego Polska Unia Onkologii kontynuuje program Zdrowa Gmina, rozszerzając go na kolejne województwa.