Najsilniejszą bronią kobiecą w walce z rakiem piersi jest wiedza. Wiedza na temat choroby - poczynając od możliwości wczesnego jej wykrywania, a kończąc na świadomym udziale pacjentki w procesie leczenia. Wiem to dzisiaj, ale kiedy zachorowałam 20 lat temu, nie byłam świadoma możliwości samobadania i dostępności do programów profilaktycznych.
Rozpoczęła się realizacja finansowanego ze środków unijnych projektu biomarkerowego, który ma lepiej dopasować metody leczenia raka piersi do potrzeb poszczególnych pacjentek. Dzięki opracowaniu metody leczenia raka piersi konkretnie dla danej pacjentki, lekarz może pominąć nieefektywne terapie, oszczędzając cenny czas i energię.
Nowotwory złośliwe w ciągu ostatnich 40 lat stały się jednym z głównych problemów zdrowotnych w Polsce, szczególnie w populacji kobiet, gdzie obecnie wśród młodych kobiet (20-44 lat) 31% zgonów wynika z chorób nowotworowych, a wśród kobiet w średnim wieku (44-64 lat) 47%.
W nadchodzących latach nastąpi znaczący przyrost liczby osób w starszym wieku - już w 2020 roku liczba osób powyżej 65 r. ż. wzrośnie z niecałych 14 do ponad 18 proc. Równocześnie wzrośnie także liczba chorób charakterystycznych dla starzejącej się populacji. Dotyczy to przede wszystkim nowotworów, z którymi będzie zmagać się aż 534 tys. Polaków. Gwałtownie zwiększy się też liczba kobiet żyjących z rakiem piersi osiągając 55 tys. Ze względu na te zmiany ruszyła druga edycja Kampanii „Rozmowy o czasie", mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na standardy leczenia osób starszych chorych na nowotwory w Polsce.
Starania, by być aktywnym fizycznie, mogą mieć duże znaczenie dla osób leczonych z powodu nowotworów. Być może aktywność fizyczna to ostatnia rzecz, o jakiej się myśli podczas powodującego wyczerpanie leczeniu raka, ale według badań uczonych z Uniwersytetu w Hongkongu, ćwiczenia stanowią klucz do odzyskania sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia psychicznego.
Jakkolwiek chemioterapia i radioterapia ratuje życie wielu kobietom z rakiem piersi, metody te mogą powodować problemy z pamięcią.
Ludzie, którzy starają się zachować zdrowe serce, mają większe szanse powstrzymać także rozwój nowotworów.
Czas, który współcześni ludzie spędzają na siedząco, jest dłuższy niż kiedykolwiek w historii. Tymczasem może to zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, podobnie jak czas, który spędza się na ćwiczeniach, zmniejsza się prawdopodobieństwo choroby, wynika z nowych badań.
Powstrzymywanie procesu zyskiwania kolejnych kilogramów w średnim wieku może pomóc kobietom zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka macicy.
Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi, najczęstszego nowotworu u kobiet.Nimal każda kobieta zna symbol walki z tą chorobą oraz słyszała o takich akcjach jak Marsz Różowej Wstążki, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka? Odpowiednio wcześnie podjęte działania mogą uratować życie!
Kobiet z niedawno rozpoznaną cukrzycą mogą bardziej narażone na raka niż panie, które są wolne od tej choroby, sugeruje nowe kanadyjskie badanie.
Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce uważano wegetarian za ekscentryków. Obecnie niejedzenie mięsa jest dość popularnym i akceptowanym stylem życia. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu.
Szwedzcy naukowcy dokonali odkrycia, które kwestionuje dotychczasowe sposoby doboru metod leczenia raka piersi. Decyzji o najskuteczniejszym sposobie leczenia zwykle dokonuje się na podstawie biopsji guza pierwotnego. Nowe badanie dowodzi jednak, że w rzeczywistości guzy nowotworowe piersi zmieniają swój status hormonalny w ciągu przebiegu choroby. Naukowcy są zdania, że dysponując bardziej precyzyjnymi wynikami biopsji po nawrocie nowotworu, lekarze będą w stanie wybierać bardziej ukierunkowane metody leczenia.
24 września przez warszawskie ulice przeszedł Marsz Różowej Wstążki, który już po raz czternasty został zorganizowany w ramach Wielkiej Kampanii Życia. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób, wyrażając w ten sposób poparcie dla programu walki z rakiem piersi.
Co piętnasta kobieta w Polsce choruje na raka piersi. Każdego roku 5000 kobiet umiera z tego powodu. Większość z nich mogłaby żyć, gdyby tylko znalazła czas na bezpłatne badanie. Profilaktyka - magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.