Aby poprawić pamięć, wystarczy ćwiczyć. Szczególnie pomaga to kobietom, które chorowały na raka piersi.
Statyny mogą istotnie obniżyć ryzyko zgonu z powodu czterech najpowszechniejszych nowotworów.
W przypadku niektórych nowotworów nawet nie jest potrzebna terapia, a choroba ustępuje. Zrozumienie tego mechanizmu może pomóc w opracowania nowych metod leczenia raka.
Środziemnomorski sposób odżywiania się jest uważany za jeden z najzdrowszych. Wiele badań wykazało, że pomaga zachować dobre zdrowie przez długi czas. Daje większe szanse na uchronienie się przed poważnymi chorobami, takimi jak określone nowotwory, cukrzyca czy demencja. Teraz ustalono, że może osłabić ryzyko nawrotu raka piersi.
Nie mam czasu, by chorować. Muszę zająć się pracą, domem i rodziną – tak najczęściej brzmią wymówki kobiet, które zwlekają z wizytą u lekarza, a badania profilaktyczne odkładają na później. Statystyki mówią jasno: wcześnie wykryte choroby nowotworowe dają szansę całkowitego wyleczenia. Niestety umieralność kobiet w Polsce zmniejsza się znacznie wolniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Jakie badania powinnyśmy wykonywać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i spokój?
Statyny mogą być stosowane w leczeniu raka piersi. Okazuje się, że pomagają zapobiec nawrotowi choroby.
Menopauza zaczyna się w różnym wieku u różnych kobiet. Dużo zależy zaś zależy od tego, co zapisane w DNA.
Już około dwóch godzin ćwiczeń tygodniowo może pomóc uchronić się przed różnymi rodzajami nowotworu, w tym tymi najpowszechniejszymi i najgroźniejszymi.
W Polsce dostępnych jest coraz więcej badań genetycznych, które umożliwiają określenie predyspozycji do rozwoju chorób – raka piersi i jajnika, zakrzepicy oraz wielu innych. Najczęściej wykonuje się je u osób młodych, aby zapobiec rozwojowi choroby w przyszłości. Osoby starsze, które zgłaszają się do poradni genetycznej chcą najczęściej dowiedzieć się jakie jest ryzyko wystąpienia choroby u ich dzieci lub wnuków.
Pacjenci z rakiem jelita grubego, którzy codziennie zażywali kwas acetylosalicylowy, byli o jedną czwartą mniej narażeni na śmierć z powodu choroby w porównaniu do osób nie stosujących tego leku.
Wiadomo już od jakiegoś czasu, że regularna aktywność pomaga zachować dobre zdrowie, w tym może zmniejszyć ryzyko różnych nowotworów. Teraz jednak badacze wyjaśniają, skąd bierze się wspomniany efekt treningów.
Kobiety z cukrzycą leczone insuliną mają mogą być bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi.
Stosowanie kwasu acetylosalicylowego może zapobiec nowotworowi jelita grubego.
Warto używać oliwy z oliwek - zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi aż o 68 procent.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wallki z Rakiem. Mottem Dnia jest „We Can. I Can" („My możemy. I mogę") - ma przypominać, że każdy członek światowej populacji może coś zrobić, by zmniejszyć poziom zachorowalności na raka.