Badacze Uniwersytetu w Mediolanie szacują, że w Unii Europejskiej w 2019 roku z powodu nowotworu umrze 1,4 mln. ludzi. To wzrost o niemal 5 proc. w porównaniu do roku 2014.
Pacjentki, które zachorowały na raka piersi i udało im się wyjść z zwycięsko z choroby, są narażone na jej powrót do dwóch dekad po diagnozie. Nowe badania mają wspomóc wskazanie najbardziej zagrożonych kobiet.
Nadmierna waga jest odpowiedzialna za 4 proc. diagnozowanych co roku nowotworów.
Zmaganie się z nowotworem jest bardzo trudne, a w przypadku osób samotnych to szczególnie ciężkia przeprawa, mówią uczeni z Uniwersytetu Chicago.
Badania pokazują, że popularny lek przecigorączkowy i przeciwbólowy, tj. kwas acetylosalicylowy, może mieć działanie ochronne przed różnymi formami raka. Kolejne testy dowodzą, że może pomóc uchronić się przed rakiem jelita grubego.
Warto regularnie się badać, przypominają onkolodzy. Tylko dostatecznie wczesne wykrycie nowotworu pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia choroby.
Uczeni zidentyfikowali zmiany genetyczne, które pozwalają przewidzieć prawdopodobieństwo nawrotu raka piersi u pacjentek po terapii hormonalnej.
Zdrowy styl życia pomaga uchronić się przed nawrotem raka piersi, mówią niemieccy badacze.
Regularny wysiłek fizyczny jest nie tylko polecany ludziom zdrowym jako sposób na ochronę przed rozwojem różnych problemów zdrowotnych, pomaga także poważnie chorym w walce z ich dolegliwościami i przedłużeniu życia.
Nowotwór jest jedną z głównych przyczyn śmierci w wymiarze globalnym. Jeśli chodzi o przyczyny choroby, wskazuje się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, w tym styl życia. W związku z rakiem powstało też wiele mitów, zobacz, co - pomimo niektórych popularnych przekonań - nie powoduje rozwoju choroby.
Myśląc o noworocznych postanowieniach, nie ograniczajmy się jak zwykle do rzucania palenia i drastycznej diety odchudzającej. Warto pamiętać, by na liście znalazły się przede wszystkim te postanowienia, które będą długotrwałą inwestycją w zdrowie i pomogą cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały następny rok.
Od jakiegoś czasu świat medyczny bada antyrakowe właściwości kwasu acetylosalicylowego, leku powszechnie znanego pod popularnymi markami handowymi takimi jak aspiryna czy polopiryna. Jego niewielkie dawki bowiem mogą osłabić ryzyko różnych form raka.
Uczeni odkryli, że istnieje związek między rozmiarem mózgu i ryzykiem zachorowania na raka.
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy, występujący u kobiet w Polsce – stanowi aż 20 proc. wszystkich zachorowań na raka i jest drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów Polek z powodu chorób nowotworowych. Powszechnie stosowanym badaniem przesiewowym jest mammografia, która ma jednak swoje ograniczenia, jak i skutki uboczne. W Polsce została zainicjowana nowa metoda – innowacyjna, nieinwazyjna i do powszechnego stosowania – mammodiagnostyka. Specjaliści kształceni w tej dziedzinie są w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany.
Jeszcze 20 lat temu sytuacja kobiet z rakiem piersi wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Wiedza o tym nowotworze była znikoma i ograniczała się do przekonania, że diagnoza oznacza wyrok. Dziś jest inaczej – wzrosła świadomość kobiet, przeżywalność – rak piersi nie jest już chorobą śmiertelną, ale przewlekłą. O tym, co się zmieniło przez te lata, co jest jeszcze do zrobienia w obszarze raka piersi oraz o tym, jak wygląda dostęp do nowoczesnego leczenia opowiada Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.