Badacze z Johns Hopkins Medicine pracują nad nowym sposobem diagnozy nowotworu. Biopsja nie będzie już potrzebna. Wystarczy nowa technika badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.
Wyniki badań tomografii komputerowej w postaci zdjęć najlepiej przemawiają do palaczy. Dają im silną motywację do walki z nałogiem.
Pacjenci z nowtworami nierzadko szukają wszelkich możliwych sposobów na walkę z chorobą. Niektórzy nawet wybierają alternatywne sposoby leczenia rezygnując z osiągnięć medycyny zachodniej. Ludzie ci jednak mają dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci niż pacjenci poddający się standardowym terapiom.
Badania krwi pozwolą na wczesne wykrycie różnych form raka. Wystarczy na ich podstawie ocenić określone fragmenty DNA, by ustalić mozliwość występowania choroby.
Choroba dziąseł może zwiększyć ryzyko różnych form raka u starszych kobiet. To powiązanie może być spowodowane tym, że patogeny w ustach mogą być przenoszone przez ślinę, płytkę nazębną i tkanki poprzez krew do innych miejsc ciała, gdzie przyczyniają się do wzrostu komórek nowotworowych.
George A. Romero, twórca filmów grozy lubujący się w historiach o zombie, zmarł w wieku 77 lat.
W wieku 56 lat zmarł Michael Nyqvist. Aktor znany m.in. z "Johna Wicka", "Mission: Impossible - Ghost Protocol" czy miniserialu "Millenium" przegrał walkę z rakiem płuc.
Słodycze mogą być pomocne w diagnozowaniu nowotworu.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, palenie papierosów corocznie powoduje śmierć sześciu milionów osób, a wobec panujących trendów wskaźnik ten wzrośnie o kolejne dwa miliony do 2030 roku. Nie ma na co czekać, trzeba zacząć walkę z nałogiem już dzisiaj. Zobacz, jak zmienia się sposób funkcjonowania twojego organizmu po zgaszeniu papierosa.
Nie tylko styl życia, czy objawy depresji nie pozwalają dobrze sypiać, nowe badanie wskazuje, że można za to winić zanieczyszczenie powietrza.
Regularne zażywanie popularnego leku na gorączkę i ból, czyli kwasu acetylosalicylowego, może zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci z powodu raka.
Chemicy z Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej, z zespołu kierowanego przez prof. Jerzego Konopę, zaprojektowali struktury i zsyntetyzowali 40 nowych związków. Szeroko zbadano ich aktywność cytotoksyczną wobec kilkunastu linii komórek nowotworowych oraz aktywność wobec nowotworów ludzkich przeszczepionych na zwierzęta. Trzy spośród przebadanych związków bardzo pozytywnie reagują na nowotwory trzustki. Wynik ten stanowi podstawę do opracowania leku na ten najtrudniejszy w leczeniu rodzaj nowotworu.
Jednym z głównych postulatów dzisiejszego Światowego Dnia Walki z Rakiem (World Cancer Day) jest zwiększenie aktywności fizycznej i monitorowanie wagi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.
To, co jesz, ma istotne znaczenie dla ryzyka rozwoju różnych form raka - m. in. wpływa na możliwość pojawienia się raka piersi.
Z ostatniego raportu Global Burden of Disease Cancer Collaboration wynika, że w samym 2015 roku zdiagnozowano 17,5 milionów nowych przypadków raka.