Regularne zażywanie popularnego leku na gorączkę i ból, czyli kwasu acetylosalicylowego, może zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci z powodu raka.
Chemicy z Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej, z zespołu kierowanego przez prof. Jerzego Konopę, zaprojektowali struktury i zsyntetyzowali 40 nowych związków. Szeroko zbadano ich aktywność cytotoksyczną wobec kilkunastu linii komórek nowotworowych oraz aktywność wobec nowotworów ludzkich przeszczepionych na zwierzęta. Trzy spośród przebadanych związków bardzo pozytywnie reagują na nowotwory trzustki. Wynik ten stanowi podstawę do opracowania leku na ten najtrudniejszy w leczeniu rodzaj nowotworu.
Jednym z głównych postulatów dzisiejszego Światowego Dnia Walki z Rakiem (World Cancer Day) jest zwiększenie aktywności fizycznej i monitorowanie wagi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.
To, co jesz, ma istotne znaczenie dla ryzyka rozwoju różnych form raka - m. in. wpływa na możliwość pojawienia się raka piersi.
Z ostatniego raportu Global Burden of Disease Cancer Collaboration wynika, że w samym 2015 roku zdiagnozowano 17,5 milionów nowych przypadków raka.
Jeśli palisz papierosy od wielu lat i nie masz motywacji, by zerwać z nałogiem, bo wydaje ci się, że już nic nie naprawisz, przemyśl sprawę raz jeszcze. Oto garść informacji, które dadzą ci nowy impuls do podjęcia decyzji o zaprzestaniu palenia.
Średnia długość życia wzrasta, choć rozdźwięk między różnymi regionami świata ciągle jest znaczny i sięga kilkudziesięciu lat. Poza tym kobiety moga liczyć na dłuższe życie niż mężczyźni.
Palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka co najmniej 17 rodzajów nowotworów i zabiera życie ponad sześciu milionom ludzi każdego roku. Dzieje się tak dlatego, że dym papierosowy zmienia DNA w komórkach i sprawia, że stają się podatne na rozwój raka.
Szacunki są alarmujące - do 2030 roku na całym świecie będzie około 5,5 miliona przypadków raka piersi. Zwiększy się też liczba diagnoz raka szyjki macicy.
Według Światowej Organizacji Zdrowia rak płuca to w skali globu najczęściej występujący i jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Każdego roku przybywa ponad 1 mln 200 tys. nowych przypadków. Polska należy do krajów, w którym rak płuc również stanowi najczęstszy powód zgonu z przyczyn nowotworowych, u obu płci. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, że, o ile w przypadku innych rodzajów nowotworów złośliwych statystyki się poprawiły, w przypadku raka płuca trudno mówić o sukcesach. Czy rzeczywiście tak jest i dlaczego? Na ten temat mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Osoby cierpiące na otyłość i diabetycy mają wyższe ryzyko raka wątroby.
Nie ma wątpliwości - alkohol sprzyja rozwojowi nowotworów. Nowozelandzcy uczeni podają, że może odpowiadać za co najmniej siedem nowotworów.
Choć pełnia sezonu na brzoskwinie przed nami, w warzywniakach i marketach już można dostać te przepyszne owoce. Są powszechnie lubiane i mają wiele zastosowań kulinarnych , bo świetnie nadają się na składniki dżemów, samodzielnie podawana przekąska (np. w syropie) czy dodatek do innych potraw - i to zarówno deserów, jak i mięs. Brzoskwinie mają wiele składników odżywczych i są bardzo zdrowe, poza tym mogą być używane jako „kosmetyki". Zobacz, dlaczego warto sięgnąć po te owoce.
Statyny mogą istotnie obniżyć ryzyko zgonu z powodu czterech najpowszechniejszych nowotworów.
Aż u ośmiu procent chorych na nowotwory rozwinie się niezależnie jakiś drugi rodzaj raka.