Dane zebrane w ramach ogólnoświatowego badania Global Burden of Disease wskazują, że przeciętny czas życia w wymiarze globalnym wzrośnie o kilka lat, ale jednocześnie w połowie badanych krajów okres ten ulegnie zmniejszeniu.
Kolejne badania wskazują na silny wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Dotychczas wykazano m. in., że zwiększa ryzyko chorób serca, demencji, raka płuc, etc. Do tej listy należy też dopisać teraz raka jamy ustnej.
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO), do końca 2018 roku roku odnotowanych zostanie 18 milionów nowych przypadków nowotworu, a 9,6 mln ludzi umrze z powodu tej choroby.
Picie herbaty z imbirem może pomóc przy nieświeżym oddechu. Dzięki zawartości gingerolu, olejku eterycznego o przciwzapalnych właściwościach, imbir może zwiększać ilość obecnego w ślinie enzymu, który neutralizuje substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.
Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju raka i nawrotów choroby. W nowym duńskim badaniu na myszach ustalono, że wysiłek fizyczny skutkuje kilkudziesięcioprocentowym zmniejszeniem częstości występowania guzów i ich wzrostu w kilku różnych nowotworach.
Imbir pochodzi z cieplejszych części Azji, takich jak Chiny, Japonia i Indie, ale uprawiany jest także Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Stosuje się go zarówno w kulinariach, jak i celach medycznych.
Choroba Parkinsona może zwiększać ryzyko aż kilkunastu nowotworów, między innymi w tym chłoniaka, białaczkę, raka okrężnicy, nerek, płuc, mózgu, raka szyjki macicy, prostaty i skóry.
Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa. Z tej okazji Swiatowa Organizacja Zdrowia ponownie przypomina o związku pomiędzy paleniem papierosów i chorobami układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie
Ci, którzy w wieku czterdziestu czy piećdziesięciu lat są aktywni fizyczne, mają większe szanse na uchronienie się od raka niż osoby prowadzące siedzący styl życia.
Jeśli wypalasz jedną paczkę papierosów dziennie, to rocznie dochodzi do 150 mutacji w komórkach twoich płuc. Takie zmiany z kolei znacznie zwiększają ryzyko raka.
Od czasu do czasu powraca pytanie o możliwy związek używania telefonów komórkowych z rozwojem raka mózgu. W nowym brytyjskim badaniu ponownie przeanalizowano ewentualne oddziaływanie tych urządzeń na rozwój guzów.
Słynna niebieska tabletka może pomóc nie tylko w przypadku zaburzeń erekcji. Okazuje się, że może być też przydatna w walce z nowotworami.
Wyższy poziom witaminy D w organizmie oznacza niższe ryzyko rozwoju raka. Witamina D jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Częściowo dostarcza się ją także z diety.
Globalne wskaźniki przeżywalności pacjentów z nowotworami rosną, informuje prestiżowy magazyn medyczny the Lancet. Nie rosną one jednak we wszystkich krajach.
E-papierosy mogą być niebezpieczne dla zdrowia, ostrzegają uczeni z New York University. Urządzenia te mogą zwiększać ryzyko zachorowania na choroby serca, raka płuc i pęcherza.