Kubański rząd dopuścił do użytku szczepionkę na raka płuc, którą wyprodukowano w tym kraju. Jak wyjaśnił kubański wiceminister zdrowia Roberto Gonzales, szczepionka nie zapobiega rakowi, ale hamuje rozmnażanie się komórek i umożliwia choremu dłuższe życie - informuje TVN24.
Dziś w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł profesor Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg oraz polityk i działacz publiczny. Profesor Religa walczył z nowotworem - był operowany, po nawrocie choroby został poddany kolejnej operacji i chemioterapii. Miał 70 lat.
Co roku z powodu chorób płuc umiera w Polsce około 50 tysięcy osób. Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami i dotyczy to równej mierze kobiet jak i mężczyzn. Nie znaczy to jednak, że lekarze są wobec tej choroby bezbronni, ważne jest jednak – jak w przypadku wszystkich nowotworów – szybkie działanie.
Rak płuc to jedna z najtrudniej wykrywalnych chorób nowotworowych- twierdzą specjaliści, którzy spotkali się na XXX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Mimo postępu medycyny liczba pacjentów cierpiących z powodu chorób nowotworowych nie maleje. Taka sytuacja jest następstwem starzenia się społeczeństwa oraz zbyt późnego zgłaszania się do lekarza.
Nowy rok jest świetną okazją do zmian. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia. Chcesz pozbyć się nałogu, ale boisz, że przytyjesz? Skorzystaj z pomocy doradcy żywieniowego.
Jak informuje raport opracowany przez American Cancer Society, w 2007 roku zdiagnozowano ponad 12 milionów nowych przypadków nowotworu. W bieżącym roku umarło na tę chorobę 7,6 milionów ludzi, czyli 20 tysięcy osób dziennie.
Regularne kontrolowanie stanu swojego organizmu to szansa na szybkie wyleczenie ewentualnych chorób – podkreślają specjaliści. Czas jest szczególnie ważny, gdy chodzi o choroby nowotworowe.
Szybko postawiona diagnoza to wielu przypadkach podstawa skutecznej terapii. Czas jest szczególnie cenny w przypadku chorób nowotworowych.
Tylko 10 proc. lekarzy chorób płuc w Polsce obecnie pali papierosy – wynika z ankiety dotyczącej palenia papierosów przeprowadzonej wśród uczestników tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Inicjatorem ankiety był Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech".
Dziś w Światowym Dniu Rzucania Palenia rozpoczyna się ogólnopolska akcja „Rzuć palenie razem z nami”, która ma zachęcić palaczy do zerwania z nałogiem. Tegoroczna inicjatywa odbywa się pod hasłem „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie”. Organizatorem akcji jest Centrum Onkologii w Warszawie we współpracy z Fundacją Promocji Zdrowia.
Palenie oraz dym papierosowy zabija, i to nie tylko ciebie, ale także twoich najbliższych przebywających w twoim otoczeniu. Co pięć minut na skutek palenia papierosów umiera palacz. Zachęcamy do jak najszybszego zerwania z nałogiem, prezentujemy kilka faktów na temat palenia oraz rady, które pomogą ostatecznie uwolnić się od śmiercionośnego "dymku z papierosa".
U kobiet palących papierosy zachodzi dwa razy większe ryzyko zachorowania na raka płuc, niż u palących mężczyzn. Jednocześnie prawdopodobieństwo śmierci wywołane tą chorobą jest mniejsze wśród kobiet, niż u mężczyzn – wynika z najnowszych badań.