U palaczy notuje się zwiększone ryzyko niektórych rodzajów nowotworów gardła i żołądka. Zagrożenie jest w ich przypadku silniejsze nawet po wielu latach od rzucenia nałogu.
Osoby nadużywające alkoholu są szczególnie narażone na raka trzustki. Ludzie, którzy wypijają trzy lub więcej drinków w ciągu dnia, mają o 36% większe ryzyko zgonu z powodu raka trzustki w porównaniu z niepijącymi - nawet jeśli nigdy nie palili, co jest znanym czynnikiem ryzyka tej choroby.
Kto choć raz usiłował rzucić palenie, wie jak trudna to sztuka. A jednak motywacja może czynić cuda. Osoby, którym bezpośrednio zagraża jakaś choroba, bądź już doświadczyli poważnych problemów zdrowotnych, potrafią z dani na dzień porzucić ten zgubny nałóg. Okazuje się jednak, że u wielu pacjentów, którzy natychmiast rzucają palenie, notuje się zwiększone ryzyko raka płuc.
Wiadomo już, że cukrzyca powoduje zwiększone ryzyko śmierci z powodu zawałów serca i udarów mózgu, teraz okazało się, że u osób chorych na cukrzycę notuje się większe ryzyko wielu rodzajów raka oraz innych chorób.
Palenie papierosów prowadzi do wielu rozmaitych problemów zdrowotnych. Jakby tego było mało, ma ogromny wpływ na wygląd - negatywny oczywiście. Powoduje zmarszczki, wiotczenie skóry i zmienia odcień cery. Ponadto „zapewnia" nieświeży oddech, pożółkłe zęby i poplamione palce. Lista powodów, dla których warto skończyć z tym nałogiem wydaje się nie kończyć.
Wyniki opublikowane w poniedziałkowym wydaniu czasopisma Lancet wywołały dyskusję na temat skuteczności kwasu acetylosalicylowego w walce z rakiem. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego jedna tabletka zawierająca kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna lub inne leki o takim składzie) stosowana codziennie przyczyna się do obniżenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe.
Ogólnoświatowe badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że bierne palenia zabija co roku 60 tysięcy osób. Jedna trzecia z tej grupy to dzieci, które narażone były w domach na wdychanie dymu papierosowego.
Mężczyźni, którzy regularnie spożywają brokuły, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, twierdzą naukowcy z brytyjskiego Instytutu Badań Żywności (Institute of Food Research).
Z najnowszych amerykańskich badań wynika, że lek powszechnie stosowany przy cukrzycy - metformina - może zapobiec rozwojowi raka płuc u palaczy.
Jedzenie różnych warzyw i owoców może obniżyć ryzyko raka płuc, szczególnie u palaczy, wynika w badań opublikowanych w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
Meczy cię kaszel z odksztuszaniem krwi, bądź odczuwasz trudności w przełykaniu? Uważaj, to mogą być objawy nowotworu. Uczeni zidentyfikowali osiem najczęściej doświadczanych symptomów raka.
Wiemy, że warzywa są dla nas dobre, ale które wiodą tu prym? Według artykułu opublikowanego w prestiżowym American Journal of Clinical Nutrition prawdziwą gwiazdę wśród jarzyn stanowią brokuły. Brokuły pochodzą z Włoch i są częścią rodziny kapustowatych, do której należą też kalafior, kapusta, kapusta chińska zwana również kapustą pak choi, kapusta włoska i brukselka - wszystkie o podobnych korzyściach zdrowotnych.
Przezwyciężenie chęci zapalenia papierosa jest trudne, ale nowe badania pokazują, że koncentrując się na skutkach palenia (krótsza długość życia, przedwczesne starzenie się, choroby) mamy wpływ na zmianę aktywności mózgu. Spada wówczas intensywność działania sfery odpowiedzialnej za uzależnienia.
Zewsząd jesteśmy zachęcani, aby ze względu na nasze zdrowie jeść więcej warzyw. Czy jednak będziemy mniej narażeni na różne rodzaje nowotworu jeśli zupełnie zrezygnujemy z mięsa?
Jak wynika z badań, światło słoneczne pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nerki u mężczyzn, jak pisze Siski Green.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem