Zadbaj o odpowiednią wagę już dzisiaj, bo nadmiar kilogramów może się „zemścić" na starość - ci, którzy w średnim wieku cechują się zbyt wysokim wskaźnikiem masy ciała, mają aż o 80 proc. wyższe ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Międzynarodowy zespół badawczy ostrzega, że otyłość ma ścisły związek z dużym ryzykiem różnych rodzajów raka - oznacza większe zagrożenie jedenastoma nowotworami.
Rak prostaty jest znacznie bardziej niebezpieczny w przypadku pacjentów z nadwagą i otyłyścią.
Ryzyko rozwoju nowotworów związanych z otyłością wzrasta wraz ilością lat otyłości lub nadwagi.
W przypadku niektórych nowotworów nawet nie jest potrzebna terapia, a choroba ustępuje. Zrozumienie tego mechanizmu może pomóc w opracowania nowych metod leczenia raka.
Już około dwóch godzin ćwiczeń tygodniowo może pomóc uchronić się przed różnymi rodzajami nowotworu, w tym tymi najpowszechniejszymi i najgroźniejszymi.
Otyłość sprzyja wielu różnym chorobom, prowadzi m. in. do cukrzycy typu 2, chorób serca, udaru. Poza tym wiąże się z aż dziesięcioma nowotworami, mówią eksperci z Cancer Research UK.
Nadwaga i otyłość wiążą się z 10 powszechnie występującymi nowotworami, mówią brytyjscy naukowcy. Przykładowo, każdy pięciopunktowy wzrost BMI to o 62 procent oznacza większe ryzyko zachorowania na raka macicy, o 31 procent zwiększone ryzyko raka pęcherzyka żółciowego i 25 procent zwiększone prawdopodobieństwo raka nerki.
Przesiadywanie na kanapie grozi różnymi dolegliwościami. Do listy już znanych problemów zdrowotnych dołączają nowotwory - zbyt długie pozostawanie w pozycji siedzącej może skutkować wyższym ryzykiem raka okrężnicy i endometrium
Choć powszechnie wiadomo, iż siedzący tryb życia to najprostszy sposób na przyspieszenie procesu starzenia się i ułatwienie rozwoju wielu chorób, w tym raka, ciągle nie chcemy ćwiczyć.
Jak wynika z badań, światło słoneczne pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nerki u mężczyzn, jak pisze Siski Green.