Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) i Europejskiego Instytutu Bioinformatyki EMBL-EBI w Hinxton w Wielkiej Brytanii wykorzystali duńskie rejestry zdrowia do przewidywania indywidualnego ryzyka wystąpienia 20 różnych typów nowotworów z dużą dokładnością. Model można przenieść na niektóre inne systemy opieki zdrowotnej. Mogłoby to pomóc w identyfikacji osób o wysokim ryzyku zachorowania na nowotwór.
Jak wynika ze statystyk, ponad 5 milionów ludzi z USA, którzy przeżyli raka, doświadcza przewlekłego bólu, czyli niemal dwukrotnie częściej niż w populacji ogólnej.
Norwescy badacze sprawdzili, w jaki sposób nadwaga (BMI powyżej 25) i otyłość (BMI powyżej 30) zwiększają ryzyko różnych typów raka.
Od długiego czasu jasne jest, że dieta ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju różnych chorób. Lista dolegliwości, które wynikają z niewłaściwego sposobu odżywiania się jest dość długa i obejmuje poważane problemy zdrowotne, takie jak nowotwory.
Nadmierna waga jest odpowiedzialna za 4 proc. diagnozowanych co roku nowotworów.
Analizy pokazują, że zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych pomaga ograniczać efekty palenia papierosów, ale ciągle stanowią one jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi.
Choroba Parkinsona może zwiększać ryzyko aż kilkunastu nowotworów, między innymi w tym chłoniaka, białaczkę, raka okrężnicy, nerek, płuc, mózgu, raka szyjki macicy, prostaty i skóry.
Światowy Fundusz Badań Nad Rakiem (The World Cancer Research Fund, WCRF) ocenił dane zbierane przez kilkadziesiąt lat uznał, że istnieje związek pomiędzy otyłością dwunastoma rodzajami raka.
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najłatwiej dostępnych i powszechnie używanych leków na ból i gorączkę, może mieć także inne zastosowanie - okazuje się, że zmniejsza ryzyko raka w przypadku otyłości.
Mikroorganizmy jelitowe mogą pomóc w leczeniu raka, ponieważ wpływają na reakcję organizmu na terapie onkologiczne.
Zadbaj o odpowiednią wagę już dzisiaj, bo nadmiar kilogramów może się „zemścić" na starość - ci, którzy w średnim wieku cechują się zbyt wysokim wskaźnikiem masy ciała, mają aż o 80 proc. wyższe ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Międzynarodowy zespół badawczy ostrzega, że otyłość ma ścisły związek z dużym ryzykiem różnych rodzajów raka - oznacza większe zagrożenie jedenastoma nowotworami.
Rak prostaty jest znacznie bardziej niebezpieczny w przypadku pacjentów z nadwagą i otyłyścią.
Ryzyko rozwoju nowotworów związanych z otyłością wzrasta wraz ilością lat otyłości lub nadwagi.
W przypadku niektórych nowotworów nawet nie jest potrzebna terapia, a choroba ustępuje. Zrozumienie tego mechanizmu może pomóc w opracowania nowych metod leczenia raka.