Niezamierzona utrata masy ciała wiąże się ze wzrostem ryzyka diagnozy raka w kolejnym roku.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że nadwaga i otyłość są czynnikami ryzyka kilku form nowotworów. Wiadomo również, że otyłe kobiety są bardziej narażone na nowotwór niż ich rówieśniczki o wadze w normie, a poziom ryzyka zmniejsza się wraz z utratą masy ciała. Teraz oceniono związek pomiędzy otyłością, utratą masy ciała i rakiem hematologicznym.
Odpowiedni poziom witaminy D może być pomocny zarówno w zapobieganiu nowotworom, jak i poprawić rokowania w przypadku różnych form raka.
Krew młodszych ludzi ma działanie odmładzające, gdy jest wtłaczana do starszych organizmów: starzejące się serca biją mocniej, mięśnie stają się silniejsze, a myślenie zyskuje na ostrości.
Regularny wysiłek fizyczny jest nie tylko polecany ludziom zdrowym jako sposób na ochronę przed rozwojem różnych problemów zdrowotnych, pomaga także poważnie chorym w walce z ich dolegliwościami i przedłużeniu życia.
Zewsząd jesteśmy zachęcani, aby ze względu na nasze zdrowie jeść więcej warzyw. Czy jednak będziemy mniej narażeni na różne rodzaje nowotworu jeśli zupełnie zrezygnujemy z mięsa?
29 maja w Krakowie odbyła się konferencja prasowa „Transplantacja szpiku kostnego jako nowoczesna metoda terapeutyczna. Doświadczenia własne Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego", zainicjowana przez Katedrę i Klinikę Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie Pacjentów po Transplantacji Szpiku Kostnego oraz Fundację Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. Prof. Juliana Aleksandrowicza.