Badania krwi pozwolą na wczesne wykrycie różnych form raka. Wystarczy na ich podstawie ocenić określone fragmenty DNA, by ustalić mozliwość występowania choroby.
T. gondii, jednokomórkowe pasożyty znajdujące się w jelitach wielu zwierząt stałocieplnych, a najczęściej u kotów, mają właściwości antynowotworowe . Uczeni sądzą, że dają możliwość opracowania skutecznego leku na raka.
Zespół niemieckich i włoskich naukowców opracował peptydy oddziałujące na powierzchnię międzyfazową białko-białko enzymu, odgrywającą kluczową rolę w syntezie DNA, która ma zasadnicze znaczenie w rozwoju nowotworu. Naukowcy stworzyli peptydy, które oddziałują poprzez nowy mechanizm inhibicyjny i ograniczają rozwój nowotworu w lekoopornych komórkach nowotworowych jajników.
Coraz więcej kobiet, u których wykryto predyspozycje genetyczne do raka piersi i jajników decyduje się na usunięcie piersi i jajników po to aby uchronić się przed rakiem- donosi Reuter.
Kobiet chore na cukrzycę są bardziej narażone na zachorowanie na raka, wykazały nowe badania.
Badanie DNA umożliwia określenie predyspozycji do zachorowania na raka piersi.
Zespół naukowców, na czele którego stali badacze z Wielkiej Brytanii, zidentyfikował wadę genetyczną, która może powodować zwiększone ryzyko zachorowań na raka jajników.
Zespół polskich naukowców pod przewodnictwem prof. Jana Lubińskiego dowiódł, że terapia cis-platyną jest dla pewnej grupy chorych efektywnym sposobem na pokonanie raka piersi.