Regularne stosowanie leków przeciwrefluksowych - inhibitorów pompy protonowej (IPP) - wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.
Kolejne badania wiążą stres z nowotworami. Okazuje się, że stresująca praca może sprzyjać rozwojowi raka.
Zidentyfikowano komórki w układzie odpornościowym, które reagują na bakterię Helicobacter pylori, będącą jednym z czynników ryzyka rozwoju raka żołądka. Odkrycie może oznaczać szybszą diagnozę, wcześniejsze leczenie, a także lepsze rokowania dla pacjentów z rakiem żołądka, mówią uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu.
Badania pokazały, że wyciągi z pomidorów z dwóch różnych odmian uprawianych w południowych Włoszech hamują wzrost komórek raka żołądka i cechy złośliwe nowotworu.
Okres świąteczny to wiecej wolnego czasu i okazji do zabawy, co często oznacza też raczenie się różnymi trunkami. Eksperci ostrzegają: ostrożnie z alkoholem, bo ma różnoraki negatywny wpływ na nasz organizm. W badaniu przeprowadzonym przez japońskich badaczy pokazano, że nawet niewielkie spożycie alkoholu miało związek z podwyższonym ryzykiem raka.
Od dawna znamy badania, które potwierdzają, że styl życia ma wpływ na ryzyko raka. Kolejne analizy pokazują, że regularna aktywność fizyczna zwiększa szanse na uniknięcie siedmiu rodzajów nowotworu.
Wysoka zawartość soli w diecie to jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia na całym świecie. Szacuje się, że ponad 300 milionów ludzi ma nadciśnienie wywołane nadmiarem tej przyprawy, ostrzega World Hypertension League. Pojawiła się nawet propozycja, by na opakowaniach soli i solniczkach umieszczać etykietki z ostrzeżeniami dotyczącymi zdrowia podobnymi do tych znajdujących się na paczkach papierosów.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Nowotwory odpowiadały za około 9,6 mln zgonów w 2018 roku. Im wcześniej choroba jest zdiagnozowana, tym większe są szanse na wyleczenie, stąd tak istotne jest samobadanie się.
Od długiego czasu jasne jest, że dieta ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju różnych chorób. Lista dolegliwości, które wynikają z niewłaściwego sposobu odżywiania się jest dość długa i obejmuje poważane problemy zdrowotne, takie jak nowotwory.
Inteligentny czujnik może wykryć raka żołądka „wąchając” Twój oddech. Rak żołądka jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci związanych z nowotworami w Europie. Istnieje niewiele wczesnych objawów wskazujących na tę chorobę, dlatego zwykle jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy terapia może być już nieefektywna.
Kurkumina, czyli ekstrakt z kurkumy stosowany zwykle jako przyprawa poprawiająca smak i zmieniająca kolor potrawy, ma także właściwości prozdrowotne. Z badań wynika, że może zapobiec nowtworom układu pokarmowego, w tym nowotworowi żołądka.
Otyłość jest czynnikiem ryzyka kilkunastu różnych nowotworów. Z nowych danych wynika, że może mieć związek z 4 proc. wszystkich przypadków guzów rakowych.
Badacze Uniwersytetu w Mediolanie szacują, że w Unii Europejskiej w 2019 roku z powodu nowotworu umrze 1,4 mln. ludzi. To wzrost o niemal 5 proc. w porównaniu do roku 2014.
Nadmierna waga jest odpowiedzialna za 4 proc. diagnozowanych co roku nowotworów.
Analizy pokazują, że zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych pomaga ograniczać efekty palenia papierosów, ale ciągle stanowią one jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi.