Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) i Europejskiego Instytutu Bioinformatyki EMBL-EBI w Hinxton w Wielkiej Brytanii wykorzystali duńskie rejestry zdrowia do przewidywania indywidualnego ryzyka wystąpienia 20 różnych typów nowotworów z dużą dokładnością. Model można przenieść na niektóre inne systemy opieki zdrowotnej. Mogłoby to pomóc w identyfikacji osób o wysokim ryzyku zachorowania na nowotwór.
Osoby z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) i olbrzymią otyłością (wskaźnik masy ciała > 40), które przeszły operację bariatryczną, były później znacznie mniej narażone na poważne zdarzenia sercowo-naczyniowe.
Unikanie nadwagi, a szczególnie otyłości, powinno być priorytetem w profilaktyce raka tarczycy.
Specjalnie wyszkolone psy mogą wykrywać COVID-19 z dokładnością 96 proc.
Receptory zapachowe psów są 10 tysięcy razy dokładniejsze niż ludzkie, co czyni je bardzo wrażliwymi na zapachy, których my nie wyczuwamy. Nowe badanie wykazało, że można wykorzystywać wysoko rozwinięty zmysł węchu psów do rozpoznawania nowotworów. Czworonogi wybierały próbki krwi od osób chorych na raka z prawie 97-procentową dokładnością.
Otyłość jest czynnikiem ryzyka kilkunastu różnych nowotworów. Z nowych danych wynika, że może mieć związek z 4 proc. wszystkich przypadków guzów rakowych.
Na całym świecie na raka tarczycy zapada co roku kilkaset tysięcy ludzi. Większość przypadków tej formy nowotworu jest wyleczalna. Jednak jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów raka, im wcześniejsze rozpoznanie, tym skuteczniejsza terapia i większe szanse na szybszy powrót do zdrowia.
Zmęczenie, problemy ze snem i masą ciała, czy rozdrażnienie mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Choroby tarczycy dotykają około 22 proc. Polaków. Rak tarczycy każdego roku diagnozowany jest u ponad 3 tysięcy osób. W Polsce ponad 90 proc. przypadków tej choroby jest leczonych z powodzeniem. Na dostęp do skutecznej terapii czekają jednak pacjenci z najbardziej agresywnymi typami nowotworu.
Koreańscy uczeni odkryli, że mężczyźni, którzy jadają w samotności, częściej zmagają się z otyłością. W przypadku kobiet takie prawdopodobieństwo jest istotnie niższe.
Na całym świecie na choroby tarczycy cierpią miliony ludzi, ale większość nawet o tym nie wie. Dlatego warto regularnie sprawdzać ewentualne nieprawidłowości tarczycy.
Choroba Parkinsona wiąże się z ponad 16 różnymi typami raka, wynika z nowych tajwańskich badań.
Grecy przeprowadzili badania, z których wynika, że picie herbaty rumiankowej zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych tarczycy.
Zwierzęta potrafią wyczuć to, czego nie wskażą najdokładniejsze maszyny. Wyszkolono psa, który potrafi wyczuć raka prostaty i czyni to z prawie stuprocentową dokładnością.
Pies o imieniu Frankie jest w stanie „zdiagnozować" raka tarczycy. Potrafi to zrobić z dokładnością na poziomie 87 proc.
Nadwaga i otyłość wiążą się z 10 powszechnie występującymi nowotworami, mówią brytyjscy naukowcy. Przykładowo, każdy pięciopunktowy wzrost BMI to o 62 procent oznacza większe ryzyko zachorowania na raka macicy, o 31 procent zwiększone ryzyko raka pęcherzyka żółciowego i 25 procent zwiększone prawdopodobieństwo raka nerki.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca