Co daje nam zadowolenie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo ludzie znacznie się od siebie różnią i odmienne rzeczy sprawiają im przyjemność. W dużej mierze nasze nastawienie odpowiada za odczuwanie radości w związku z doświadczeniami lub nabywaniem przedmiotów, ale przewagę okazują się mieć pierwsze z wymienionych
Jeśli codzienna rutyna cię męczy i zniechęca, spróbuj znaleźć sobie hobby - badania wykazały, że możliwość regularnego angażowania się w zajęcia, które są postrzegane jako przyjemne, znacznie podnosi poziom zadowolenia z życia.
Zewsząd dowiadujemy się co robić, by zachować młody wygląd i stan umysłu, ale starość nie powinna być widziana w czarnych barwach. Owszem, może wiązać się ze spadkiem fizycznych możliwości, koniecznością walki z określonymi chorobami, czy pewnymi problemami poznawczymi, ale to nie jest cały jej obraz. Dla odmiany, zerknij, co można zyskać dzięki starszemu wiekowi.
„Jeśli chcesz być szczęśliwy, bądź!", powiedział Lew Tołstoj i miał rację o tyle, że często sami stoimy na przeszkodzie własnego dobrostanu. Oczywiście nie oznacza to, że w całej rozciągłości należy aprobować przekonania typu: „faber est quisque suae fortunae" (łac. „każdy jest kowalem swego losu") - nasza sytuacja i sposób jej postrzegania zależy przecież od splotu wielu czynników, takich jak: stan zdrowia, rodzaj wykonywanej pracy, stan rodzinny, wykształcenie, etc.
Szczęście nie jest nagromadzeniem pomyślnych zdarzeń, ale czymś bardziej stabilnym. Na przestrzeni wieków filozofowie podawali rozmaite jego definicje, próbując jednak pogodzić te różne określenia, można w skrócie stwierdzić, że eudajmonia to stan umysłu czy ducha, który w dużej mierze zależy od nas samych. A to oznacza, że możemy go sobie wypracować. Przejrzyj poniższą listę, zainspiruj się i zacznij wprowadzać konieczne zmiany!
Czasem nie potrafisz zdecydować, jak postąpić. Nie wiesz, czy możesz zareagować w określony sposób. Zastanawiasz się, czy uniknąć konfrontacji. Czas na działanie. Jeśli chodzi o wyszczególnione niżej sprawy, nie wahaj się. Życie jest zbyt, krótkie, by je tolerować.
Nie warto nazbyt starać się o ulepszanie swojego wizerunku. Kiedy ludzie starają się poprawić opinię innych o sobie, często przesadzają w autopromocji i wywołują odwrotny efekt.
W Polsce rozpada się trzydzieści procent małżeństw, na Zachodzie odsetek ten jest jeszcze wyższy. Nie udaje się też wiele związków nieformalnych. Takie doświadczenia wiążą się z rozczarowaniem, gniewem, żalem i wieloma innymi negatywnymi emocjami. Jednak, gdy wzburzenie nieco opadnie i będziesz w stanie spojrzeć na swoją relację z dystansem, może się okazać, że wyniosłeś/aś z niej kilka mądrych lekcji. Poniżej niektóre z nich.
Zabawny, inteligentny, ciekawy, niezwykle popularny, towarzyski, utalentowany - taki był Mark Twain. William Faulkner nazwał go „ojcem literatury amerykańskiej". Któż z nas nie zna „Przygód Tomka Sawyera" czy „Przygód Hucka Finna"? To jedne z najpoczytniejszych książek dla młodzieży. A to nie wszystko - wiele innych jego powieści zyskało ogromną popularność i wielkie uznanie. Oto kilka wartościowych lekcji, które dał nam Twain:
Nietrudno jest popaść melancholię, a nawet mocno depresyjny stan, gdy w TV podaje się kolejne przygnębiające informacje, atmosfera w pracy jest nerwowa, a w życiu prywatnym piętrzą się rozmaite problemy. Przyznajmy jednak - mamy skłonność do wyolbrzymiania trudności i umniejszania sukcesów. Tymczasem może wcale nie jest z nami tak źle - przejrzyj dziesięć symptomów „dobrostanu".
Japończycy nie zajmują w rankingach poczucia szczęścia tak wysokich miejsc jak Duńczycy, niemniej wykazują dużo wewnętrznego spokoju i dystansu do rzeczywistości, a także mogą pochwalić jednym z najwyższych wskaźników długości życia. Jedną z przyczyn jest wyznawana przez nich koncepcja odzwierciedlana przez słowo „ikigai".
Smiech to nie tylko „objaw" przyjemnego spędzania czasu, relaksu i radości, może mieć też prozdrowotne korzyści. Zobacz, dlaczego kreowanie sytuacji skłaniających do wesołości pomaga zachować dobre fizyczne i psychiczne samopoczucie.
Jesteśmy skonstruowani tak, że dążymy do błogostanu i lubimy relaks, ale łatwo też ogarniają nas smutne natroje i kiepski humor. Te ostatnie jednak również da się wykorzystać - okazuje się, że pomagają myśleć.
Poczucie szczęścia do pewnego stopnia może zależeć od płci i wieku. W jednym okresie życia to panie są szcześliwsze, w innym - panowie.
Chcąc zachować młodość ducha, aż 57 proc. z nas podróżuje kilka razy w roku, a 34 proc. wybiera małe przyjemności, którymi cieszy się kilka razy w tygodniu – wynika z badania Maison & Partners. Poznaj 6 prostych i niezawodnych sposobów, które pozwolą Ci zachować młodość ducha i celebrować kochanie życia.