Wyraz twarzy danej osoby dostarcza nam kluczowych informacji, które pozwalają nam rozpoznać jej emocje. Ale proces ten jest bardziej skomplikowany niż można by przypuszczać.
Behawioralne analizy prowadzone przez ostatnie 15 lat potwierdziły to, co może powiedzieć każdy, kto kupił dom lub porzucił bliską osobę: kiedy ludzie podejmują decyzje, spodziewają się, że mogą żałować swoich wyborów.
Hymn USA wywołuje poczucie dumy, „The Shape of You" Eda Sheerana radość, a „och, la la!" najlepiej podsumowuje uwodzicielską moc „Careless Whispers" George'a Michaela.
Kiedy ludzie są w złym nastroju, mogą szybciej dostrzec niespójności w tym, co czytają.
Sądzono, że związek między pragnieniem a uwagą działa tylko jednokierunkowo: kiedy dana osoba czegoś pragnie, skupia na tym swoją uwagę. Teraz nowe badania ujawniają, że ta zależność działa również w drugą stronę: zwiększenie koncentracji danego człowieka na jakiejś rzeczy sprawia, że pragnie on jej jeszcze bardziej.
Poważne problemy ze słuchem są częste u osób, które zmagały się z powszechnymi formami raka.
Uśmiech rzeczywiście może sprawić, że ludzie poczują się szczęśliwsi.
Pozytywne emocje są uważane za ważny element zdrowego stylu życia, jednak nowe badania sugerują, że związek między nimi a stanem zdrowia może się różnić w zależności od kultury. Przykładowo, doświadczanie pozytywnych emocji wiąże się z lepszym stanem układu krążenia w USA, ale nie w Japonii.
Gdy spotykają się dwie nieznajome osoby, im częściej mężczyzna próbuje być zabawny, a kobieta śmieje się z tych prób, tym większe jest prawdopodobieństwo, że kobieta będzie zainteresowana randkowaniem z tym mężczyzną. Jednak jeszcze lepszym wskaźnikiem romantycznego związku jest wspólny śmiech z tych samych powodów.
Stereotyp zrzędliwych starszych ludzi powinien zostać obalony. Badanie przeprowadzone przez psychologów z Duke i Vanderbilt University wykazało, że osoby starsze są ogólnie bardziej stabilne emocjonalnie i lepiej potrafią oprzeć się pokusom w codziennym życiu.
Powiedzenie „łzy radości" ma sens, chociaż radość i inne pozytywne emocje nie powinny kojarzyć się z płaczem. Badacze z Yale sprawdzili, dlaczego ludzie płaczą, gdy są szczęśliwi.
Tegoroczna edycja odbywającego się we Wrocławiu Festiwalu Kultury Protestanckiej jest poświęcona radości. Tytuł IX FKP to #Miłość #RADOŚĆ #Pokój, a jego symbolerm stała się uśmiechnięta buźka znana z emotikonów. Wśród licznych wydarzeń festiwalowych znalazly sie i takie, które w szczególny sposób mogą zainteresować osoby dojrzałe.
Łatwiej jest się starzeć, gdy ma się u boku czworonoga, wynika z przeprowadzonych w USA ankiet.
Wystarczy obecność ukochanej osoby przy naszym boku lub też po prostu pomyślenie o niej, by skutecznie zmniejszyć odczuwany stres.
Szczęście, którego się doświadcza, gdy daje się coś innym, jest trwalsze, niż gdy się otrzymuje coś lub doświadcza czegoś przyjemnego.