Statystyczna polska rodzina płaci co miesiąc 8 różnych rachunków na łączną kwotę 920 złotych. Najwięcej, bo 1 171 zł wydają na ten cel czterdziestolatkowie. Dużo mniejsze koszty, bo wynoszące 710 zł, ponoszą osoby po 60. roku życia. Takie deklaracje zebrał od Polaków TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Jak wynika z badania, 46 proc. Polaków zdarza się nie regulować w terminie swoich zobowiązań – z braku pieniędzy, przez zapomnienie, z powodu choroby czy zgubienia rachunku. Do celowego niepłacenia nikt się nie przyznaje.
Zamożni, luzacy, zadłużający się, odpowiedzialni, a także wolne ptaki – to pięć grup, na jakie – ze względu na stosunek do własnych finansów i zobowiązań – podzielić można polskie społeczeństwo. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez TNS Polska rysuje się właśnie taka finansowa typologia Polaków.
Polscy seniorzy zadłużają się coraz bardziej, a ich sytuacja finansowa nie napawa optymizmem. Przeciętny dług polskiego seniora sięga obecnie 5500 złotych i jest o ponad tysiąc złotych wyższy niż w ubiegłym roku. Zadłużenie o najwyższej wartości mają seniorzy z województwa śląskiego.
Rachunki za energię elektryczną można obniżyć. Pierwszym, naturalnym sposobem jest obniżenie zużycia energii, na przykład poprzez inwestycje w energooszczędne urządzenia. Kolejnym ze sposobów jest zmiana sprzedawcy prądu na tańszego. Liczba Polaków, którzy się na to decydują, z każdym miesiącem wzrasta.
Zazwyczaj, gdy dostajemy rachunek za prąd, od razu szukamy pogrubionej liczby oznaczającej kwotę, numeru faktury i numeru konta. Jeśli zagłębiamy się w niego bardziej, możemy zacząć się zastanawiać, jaka właściwie jest należna kwota. Na wydruku możemy znaleźć bowiem około 6 albo 7 różnych składników. O kwocie, jaką płacimy za energię elektryczną oraz do kogo przekazywane są pieniądze z konkretnych opłat możemy w dużym stopniu decydować sami. Musimy tylko wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne liczby.
Czasem w natłoku codziennych obowiązków zdarza nam się zapomnieć o jednej z wielu płatności. Brak uregulowania rachunku w terminie może jednak wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Aby uniknąć takich sytuacji można skorzystać z automatycznego przelewu, np. zlecenia stałego czy polecenia zapłaty. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – przekonują eksperci firmy Expander
W natłoku codziennych spraw łatwo zapomnieć o jednej z wielu płatności. Brak opłacenia rachunku w terminie może jednak skutkować przykrymi konsekwencjami. Aby tego uniknąć wystarczy skorzystać ze zlecenia stałego czy polecenia zapłaty. Pozwoli to również zaoszczędzić czas i pieniądze.
W ciągu minionych trzech miesięcy przeterminowane płatności Polaków wzrosły, osiągając na koniec czerwca poziom 36,08 miliarda złotych. Szybko wzrasta liczba niesolidnych dłużników – wynika z 20. edycji raportu InfoDług przygotowywanego przez BIG InfoMonitor. Niemal 2,2 miliona Polaków ma problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.
Nadpłacone rachunki lub przeciwnie, zaległości nie wynikające z problemów finansowych, trudności z rozumieniem bankowych wyciągów, błędy przy dokonywaniu wpłat i przelewów mogą być pierwszymi sygnałami zwiastującymi chorobę Alzheimera lub inny rodzaj demencji - wskazują badania Alzheimer Disease Research Centre na Uniwersytecie Alabamy.
W masowych płatnościach gotówka jest ciągle najpopularniejszym narzędziem rozliczeń - podaje portal finansowy Bankier.pl. W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyło się jednak grono rodaków korzystających z internetowych przelewów i innych form bezgotówkowych. Badania NBP pokazują, że punkty kasowe powoli oddają pole bankom.
W trakcie chłodnych miesięcy, ogrzewanie mieszkania pochłania dużo energii, a to z kolei przekłada się na wysokość rachunków. Dlatego też warto poznać kilka prostych zasad związanych z eksploatacją ciepła w mieszkaniu. Eksperci kampanii Warszawskie Ciepło podpowiadają, jak efektywnie gospodarować ciepłem i ograniczyć jego straty.
Płacąc za gaz, energię lub regulując inne rachunki możesz skorzystać z wielu możliwości. O czym warto pamiętać wybierając tzw. okienko kasowe? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina jak bezpiecznie dokonywać płatności przy pomocy pośredników.
Już 78 proc. Polaków ma konto bankowe, ale nadal spora grupa obywateli wykazuje nieufność wobec obrotu bezgotówkowego - dowodzi badanie zlecone przez NBP.
Najtańszym sposobem opłacania rachunków za gaz, telefon czy prąd jest skorzystanie z bankowości internetowej. Tanio można je zapłacić również w kasie osiedlowego marketu. Zdecydowanie najdroższa opcja to przelew w bankowym okienku - informuje portal bankier.pl.
Okienko pocztowe, przelew bankowy, agencja pośrednictwa finansowego – możliwości uregulowania naszych zobowiązań jest wiele. Przekonujemy się również do innych, nowych form – tak wynika z najnowszych badań UOKiK.