Jeszcze kilka lat temu w niejednej bankowej ofercie można było znaleźć specjalne konto dla seniora. Obecnie instytucje finansowe odchodzą już od tego typu nazewnictwa, jednak nie oznacza to, że nie oferują udogodnień stworzonych z myślą o osobach starszych, ale nie tylko o nich. Liczy się bowiem indywidualne podejście - nie każdy podstawowy rachunek płatniczy będzie odpowiadał każdemu. Wszystko zależy od preferencji i przyzwyczajeń danej osoby. Podpowiadamy zatem, na co warto zwrócić uwagę przede wszystkim.
Spadkobiercy bedą mieli ułatwiony dostęp do środków na tzw. rachunkach uśpionych, czyli nieaktywnych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą, gdzie zmarły ulokował pieniądze. Zmiany wprowadza nowelizacja Prawa bankowego, przyjęta przez Sejm. Nowelizacja trafiła do podpisu przez głowę państwa.
Zwykle po śmierci właściciela konta osobistego jego rachunek zostaje „uśpiony” do momentu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. W odnajdywaniu kont po zmarłych ma teraz pomóc centralna informacja o rachunkach, która powstanie na mocy nowelizacji Prawa bankowego.
Po co mi konto bankowe? W dalszym ciągu wielu Polaków zadaje sobie to pytanie. W 2012 roku prawie co czwarty z nas nie posiadał rachunku rozliczeniowego, a co trzeci nie miał karty lub z niej nie korzystał – wynika z badań NBP. Czy konta bankowe są nieprzydatne? Jakie korzyści płyną z ich posiadania i regularnego użytkowania wyjaśniają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
Wnuk od dłuższego czasu namawia mnie na założenie konta internetowego. Mówi mi, że będę mógł płacić rachunki i robić zakupy w domu, ale nie wiem czy dam sobie radę z korzystaniem z Internetu i czy to jest na pewno bezpieczne. Czy korzystanie z takich kont nie jest bardziej ryzykowne niż tradycyjna bankowość?
Bardzo wielu Polaków ma rachunki bankowe: osobiste, wspólne, z wyznaczonymi pełnomocnikami. Co jednak dzieje się z rachunkiem po śmierci właściciela? Czy można z niego wypłacać pieniądze? Na pytania związane z obsługą konta bankowego po śmierci właściciela odpowiada poradnik przygotowany przez Związek Banków Polskich.
Jak informuje ZUS, o zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia granicy podstawy wymiaru składek można wnioskować do 8-go maja bieżącego roku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca osoby korzystające ze świadczeń emerytalnych, rentowych oraz zasiłków przedemerytalnych do otwierania rachunków w bankach. Ta niedroga, a niekiedy nawet nieodpłatna usługa skraca czas oczekiwania na świadczenie i przyspiesza możliwość skorzystania ze środków. Ponadto podnosi bezpieczeństwo w uzyskaniu wypłaty. Najważniejsze jest jednak to, że środki gromadzone na rachunkach bankowych procentują.
Osoby wybierające ofertę bankową dla siebie najbardziej zwracają uwagę na solidność banku. Dla starszych klientów liczy się też bliskość oddziału od miejsca zamieszkania oraz przyzwyczajenie. Takie wnioski płyną z badania Acxiom Polska przygotowanego na zlecenie Open Finance.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca