Rada duńskiego miasteczka Kokkedal złożona w znacznej części z muzułmanów zdecydowała, że w tym roku nie sfinansuje świątecznej choinki, bożonarodzeniowych światełek i corocznego przyjęcia. Decyzja wywołała ogólnokrajową debatę na temat funkcjonowania multikulturowego państwa.
Większość Polaków akceptuje pewne nierówności społeczne - dotyczy to nierówności dochodów wynikających z podziału pracy, jednak sprzeciwia się dużemu rozwarstwieniu społecznemu - wynika z sondażu CBOS. Sprawiedliwość społeczna nie jest wprawdzie przez Polaków utożsamiana z bezwzględną równością, to pogłębiające się obecnie nierówności społeczne, wynikające z trudnej sytuacji ekonomicznej, wywołują niezadowolenie.
Polacy w większości wyrażają przekonanie, że w Polsce są zbyt duże nierówności społeczne - wynika z badnia zrealizowanego przez CBOS. Różnimy się jednak w poglądach dotyczących działań mogących zmienić taki stan rzeczy.
{gencode}{/gencode}Już po raz piąty, w ramach akcji „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej pojawi się na europejskich drogach. Jest to część działań Komisji, zmierzających do informowania obywateli Unii Europejskiej o ich prawach związanych z przeciwstawianiem się dyskryminacji i promowaniem pozytywnych aspektów różnorodności w miejscu pracy.
Od 22 października podróżni na polskich dworcach kolejowych mogą oglądać niezwykłą wystawę przygotowywaną przez Departament ds. Kobiet Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS. Będzie to ekspozycja portretów osób, które doświadczyły w naszym kraju przejawów dyskryminacji, przygotowywana w ramach realizacji projektu Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich 2007.
W dniach 19 – 20 listopada w Warszawie odbędzie się organizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka seminarium na temat roli organizacji pozarządowych i związków zawodowych w Polsce w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne, wiek, niepełnosprawność, religię lub wyznanie, orientację seksualną.
25 kwietnia 2007 roku przed Parlamentem w Strasburgu stanęła trzydziestotonowa ciężarówka, stanowi ona ruchomą wystawę na temat dyskryminacji opartej na rasie, płci, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej. W ciągu siedmiu miesięcy samochód przejedzie przez 21 krajów, pokona trasę o długości ponad 18 000 kilometrów.
Pomimo lepszych warunków życia i sprawniejszej opieki medycznej, pewne grupy społeczne – głównie przedstawiciele mniejszości etnicznych oraz osoby ubogie i seniorzy – są wciąż narażone na poważne choroby z powodu wadliwej służby zdrowia. Takie wnioski wypływają z raportu przygotowanego przez trzy europejskie organizacje charytatywne.