Od 24 kwietnia Ministerstwo Cyfryzacji udostępni nową usługę, która umożliwi kierowcom sprawdzenie liczby punktów karnych bez potrzeby udawania się na komendę policji. Jedyne, co będzie wymagane, to założenie Profilu Zaufanego (eGO), ale i to w przypadku większości użytkowników da się to załatwić przez internet.
W czerwcu 2014 r. ruszyły pierwsze e-usługi dla kierowców: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autobus”. Pierwsza umożliwia potencjalnemu nabywcy używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę stanu technicznego pojazdu. Druga - zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, m.in. dzieci, wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek. Od 4 stycznia 2016 r. mają działać kolejne usługi m.in. „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych” - posłowie zmienili Prawo o ruchu drogowym.
Od jutra, 9 czerwca 2012 roku, wchodzi w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych wprowadzające nowy taryfikator punktów karnych. Kierowcy będą surowiej karani m.in.: za rozmowę przez telefon komórkowy podczas jazdy, przewożenie dziecka bez fotelika, czy parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.
Odkąd wprowadzono punkty karne to one, a nie mandaty, stały się utrapieniem kierowców. Jak możemy je zredukować?
Piękna pogoda, dobry nastrój, walizki spakowane, a samochód gotowy do drogi. Cel - wakacje. Słońce świeci, droga pusta, a upragniony urlop oddalony zaledwie o kilka godzin jazdy. W tak sprzyjających okolicznościach niejednokrotnie zdarza nam się „uelastycznić" rozumienie przepisów drogowych, szczególnie w zakresie dozwolonej prędkości.
30 czerwca weszła w życie zmieniona ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wbrew temu, co mogliśmy usłyszeć w niektoych mediach, nie zwalnia ona kierowców z obowiązku posiadania przy sobie polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC - informuje serwis Policja.pl.