Senior.pl objął patronatem najnowszą książkę Roberta D. Hilla - "Pozytywne starzenie się. Młodzi duchem w jesieni życia". Koncepcja positive aging – czyli pozytywnego starzenia się – to szkoła duchowej młodości w jesieni życia. Pogoda ducha i pozytywna energia decydują o tym, czy na starość odczuwamy więcej szczęścia niż bólu i trosk. Do szkoły myślenia positive aging przekonuje się coraz więcej terapeutów i starszych osób na całym świecie. Jednak sztuka pozytywnego starzenia się wymaga obszernej wiedzy o procesach zachodzących w naszych ciałach i umysłach w jesieni życia.
24 kwietnia w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym. Wezmą w niej udział autorytety polskiej kultury, sztuki, polityki i medycyny. Eksperci będą rozmawiać o kwestiach zdrowia seksualnego z perspektywy specjalizacji, które reprezentują i dyskutować z zebranymi gośćmi.
Być może masz kłopoty z powstrzymaniem się od gniewu, zdarzają ci się nagłe, nie do końca uzasadnione wybuchy złości, bądź nie umiesz poradzić sobie z wypracowanymi dawno temu emocjonalnymi reakcjami. Na szczęście, to nie musi być „na stałe", warto wykonać odpowiedni trening i „przeprogramować" swoje zachowanie na bardziej znośne zarówno dla nas samych, jak i dla naszego otoczenia, pisze Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com
Jeśli chcesz być szczęśliwy, upewnij się, że masz przynajmniej dziesięciu przyjaciół – komentuje wyniki badania naukowego Julian Baggini z guardian.co.uk
Zaangażowanie chorego pozytywnie wpływa na wyniki osiągane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy pacjent aktywnie uczestniczy w terapii. Dodatkowe korzyści przynosi wsparcie ze strony bliskich, które pomaga zarówno w podjęciu decyzji o zasięgnięciu porady specjalisty, jak i w dalszym leczeniu.
„Akademia Zwierciadła” to cykl warsztatów prowadzonych dla kobiet, które będą odbywać się przez cały 2008 rok. Założeniem redakcji miesięcznika „Zwierciadło”, jako organizatora i pomysłodawcy, wraz z ASA – głównym sponsorem Akademii, jest wsparcie uczestniczek warsztatów w znalezieniu własnej odpowiedzi na pytania, które pomogą budować dobre relacje i związki z ludźmi.
Geny mogą decydować o tym, czy dana osoba jest religijna, wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Efekty wychowania w określonej wierze zaś mogą z czasem blaknąć.
Psychoterapia, to – jak ją określił francuski psycholog Pierre Janet - zastosowanie wiedzy psychologicznej do leczenia różnych chorób. Choć technik psychoterapeutycznych jest wiele, element spajający je stanowi kontakt międzyludzki. Jak szacuje WHO, 10-15% członków każdego społeczeństwa potrzebuje jakiejś formy psychoterapii. W Polsce z roku na rok psychoterapia staje się coraz popularniejsza. Z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że w ostatnich latach zgłasza się o 15 – 20 % więcej pacjentów niż w latach 90-tych.
Depresja jest najczęstszym schorzeniem współistniejącym w chorobach reumatycznych. W przewlekłych zespołach bólowych towarzyszących schorzeniom reumatycznym depresja występuje u 60-80% chorych. Na choroby reumatyczne cierpią osoby w sile wieku, aktywne zawodowo, które często po usłyszeniu diagnozy są leczone jedynie na dolegliwości reumatyczne z pominięciem aspektu psychologicznego.
Dla osób chorujących na nowotwory ważna jest nie tylko standardowa opieka medyczna, ale również wsparcie psychologiczne. Właśnie z tego powodu psychoonkologia staje się coraz bardziej cenioną dziedziną medycyny.
„Akademia dla seniorów” to specjalnie skonstruowane zajęcia grupowe dla osób dorosłych, prowadzone przez wrocławską przychodnię psychologiczną Via Vitae, której nazwa oznacza „drogę życia”.
Każdy z nas ma zapewne własną definicję szczęścia, często szukając drogi do zrealizowania swoich marzeń sięgamy po różnorodne podręczniki. Rady, które w nich znajdziemy będą pomocne jedynie pod warunkiem, że podejdziemy do nich z dystansem.
Każdemu z nas znane są emocje takie jak złość, zniecierpliwienie, czy irytacja. Wbrew temu, co można by sądzić te negatywne uczucia nie tylko utrudniają życie, ale i odgrywają w nim ważną rolę.
Jedzenie jest dla wielu osób jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem i problemami. Sporadyczne sprawianie sobie przyjemności za pomocą ulubionych przekąsek nie wydaje się być szkodliwe, jednak z czasem może stać się bardzo niebezpiecznym dla zdrowia nawykiem.
Książka ta, to drugi - po Sekretach kobiet – pisany gabinet terapeutyczny. Jest to rodzaj poradnika dla rodziców, którzy nie są zadowoleni ze swoich dorosłych dzieci. Inaczej wyobrażali sobie ich życie, zamartwiają się ich wyborami, pielęgnują poczucie winy za błędy wychowawcze i w wpadają w pułapkę gniewu depresji i zgorzknienia.