Naukowcy odkryli, że fizyczny kontakt z przedmiotami z naszego otoczenia ma bezpośredni wpływ na sposób widzenia świata zewnętrznego, także innych ludzi.
Zgryźliwy starzec bywa bohaterem komedii Plauta, znajdziemy go wśród postaci komedii dell'arte, a także współczesnych filmach kinowych i serialach. To wręcz archetypiczna kreacja. W rzeczywistości jednak taki obraz nie jest uprawomocniony. Dojrzali panowie częściej widzą świat w jaśniejszych barwach.
Tweetujemy, mailujemy, czatujemy, ale czy ktokolwiek słucha? Potrzebujemy ożywienia ginącej sztuki konwersacji. Powinniśmy porozmawiać, alarmują eksperci. Co się stało z rozmową w starym, dobrym stylu?
Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie potrafią pozostać kreatywni nawet w dziewiątej, a czasem i dziesiątej dekadzie swojego życia? Grandma Moses, słynna amerykańska malarka, żyła 100 lat i była aktywna aż do końca. Zresztą, istnieje wiele innych znaczących przykładów.
Jesień i zbliżający się koniec roku to czas, kiedy pojawiają się refleksje dotyczące przemijania i niepokój o nadchodzącą przyszłość. Właśnie wtedy wzrasta popyt na usługi wróżek i podobnych profesji przepowiadających los. Chcemy wiedzieć kiedy spotkamy miłość, czy grożą nam choroby lub inne niebezpieczeństwa i jak sprzyjać nam będzie fortuna. Czy korzystanie z porad wróżbitów jest jednak bezpieczne dla naszego umysłu?
Większość obecnych pięćdziesięciolatków nie miało problemów z pierwszą pracą. Po ukończeniu szkoły (zawodowej, średniej, czy wyższej) zwykle zajmowali przeznaczone dla danego zawodu stanowiska. Źle widziana była wręcz częsta zmiana pracy. Czasy diametralnie się jednak zmieniły, a wraz z nimi rynek pracy. Dziś ci, którzy mają kilkadziesiąt dekad nierzadko muszą lub chcą próbować sił przejawiając nową aktywność zawodową.
20 września w Krakowie odbędą się obchody VIII Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: Kościół jest z nami.
Każdy chce wierzyć, że jego lekarz jest nieomylny. Mamy nadzieję, że dany medyk wie wszystko o leczeniu określonej dolegliwości. Nim nabierze się jednak doświadczenia, musi poprowadzić wiele przypadków, zaznacza Pierce Scranton, lekarz współpracujący z seniorlivingabout.com
Warszawski oddział Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" organizuje cykl spotkań dla kobiet, które były w przeszłości ofiarami przemocy domowej, a teraz próbują wrócić do normalnego życia.
„Na pewno zauważyłeś/aś, że osoby myślące pozytywnie myślące mają ożywczy wpływ na towarzystwo, w którym przebywają. Nawet w najtrudniejszych okolicznościach „czarne myśli" nie mogą nimi zawładnąć. Szczerze mówiąc jednak, dziś bywa trudno o pozytywnie nastawionych ludzi... oj, to też chyba negatywna myśl," pisze Karen Wolff na seniorlivingabout.com
Senior.pl objął patronatem najnowszą książkę Roberta D. Hilla - "Pozytywne starzenie się. Młodzi duchem w jesieni życia". Koncepcja positive aging – czyli pozytywnego starzenia się – to szkoła duchowej młodości w jesieni życia. Pogoda ducha i pozytywna energia decydują o tym, czy na starość odczuwamy więcej szczęścia niż bólu i trosk. Do szkoły myślenia positive aging przekonuje się coraz więcej terapeutów i starszych osób na całym świecie. Jednak sztuka pozytywnego starzenia się wymaga obszernej wiedzy o procesach zachodzących w naszych ciałach i umysłach w jesieni życia.
24 kwietnia w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym. Wezmą w niej udział autorytety polskiej kultury, sztuki, polityki i medycyny. Eksperci będą rozmawiać o kwestiach zdrowia seksualnego z perspektywy specjalizacji, które reprezentują i dyskutować z zebranymi gośćmi.
Być może masz kłopoty z powstrzymaniem się od gniewu, zdarzają ci się nagłe, nie do końca uzasadnione wybuchy złości, bądź nie umiesz poradzić sobie z wypracowanymi dawno temu emocjonalnymi reakcjami. Na szczęście, to nie musi być „na stałe", warto wykonać odpowiedni trening i „przeprogramować" swoje zachowanie na bardziej znośne zarówno dla nas samych, jak i dla naszego otoczenia, pisze Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com
Jeśli chcesz być szczęśliwy, upewnij się, że masz przynajmniej dziesięciu przyjaciół – komentuje wyniki badania naukowego Julian Baggini z guardian.co.uk
Zaangażowanie chorego pozytywnie wpływa na wyniki osiągane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy pacjent aktywnie uczestniczy w terapii. Dodatkowe korzyści przynosi wsparcie ze strony bliskich, które pomaga zarówno w podjęciu decyzji o zasięgnięciu porady specjalisty, jak i w dalszym leczeniu.