Rola psychiki w walce z ciężką chorobą jest bardzo duża. Często może pomóc przezwyciężyć strach, zmobilizować, a wreszcie pomóc wygrać walkę. Trzeba tylko pozytywnie myśleć. O tym jak to zrobić i czy pozytywnego myślenia można się nauczyć, mówi psycholog Iwona Majewska–Opiełka.
78 procent Polaków w przypadku zdiagnozowania u nich choroby przewlekłej w pierwszej kolejności szukałoby wsparcia u lekarza specjalisty – wynika z raportu kampanii „Pozwól na wsparcie” zrealizowanego na zlecenie Actavis Polska. Jednak nie każdy radzi sobie w relacji z lekarzem. Eksperci tłumaczą, jak przygotować się do wizyty u specjalisty i w jaki sposób nawiązać z nim dobry kontakt.
Powszechnie uważa się, ze mężczyźni i kobiety mają różne strategie wyboru partnerów seksualnych, ale powód tych różnic nie jest już tak jasny. Klasyczne wyjaśnienie obejmuje wskazanie, że mózgi mężczyzn i kobiet ewoluowały tak, by dokonać określonych wyborów, ale nowe badania opublikowane w Psychological Science, sugeruje, że ewolucja podaje tylko część odpowiedzi.
Miłość, kariera zawodowa, rodzina, zwierzęta, słodycze, a nawet samochód – ilu ludzi, tyle definicji szczęścia oraz elementów, które na to szczęście się składają. Każdy z nas inaczej rozumie to pojęcie. Oznacza to, że nie istnieje jedna definicja szczęścia i, w przeciwieństwie do definicji naukowych, każda jest poprawna.
Od zarania wieków wychowanie chłopców wiązało się z kultem siły, nieokazywania słabości i bycia nienaruszalną podporą dla rodziny. Dzisiejszy świat wnosi w ten obraz dodatkowe oczekiwania. Z jednej strony mężczyzna ma być silny, szorstki, niezałamujący się, a z drugiej strony oczekuje się, że będzie umiał okazywać uczucia, mówić otwarcie o swoich i partnerki potrzebach, być empatyczny i bez problemów poradzić sobie z przenikaniem się ról męskich i żeńskich. Jak więc postępować z mężczyzną zmagającym się z cięzką chorobą, bądź tylko podejrzewającym u siebie raka?
Rozwinięta empatia to zdolność powszechnie podziwiana. Ludzie bardzo wrażliwi na emocje innych mają zwykle wokół siebie wielu przyjaciół i znajomych, którzy dzielą się z nimi swoimi problemami oczekując wsparcia i zrozumienia. Niemniej jednak współodczuwanie może być kłopotliwe, jeśli dotyczy ogromu negatywnych uczuć. Warto nauczyć się prawdziwie relaksować i choć na chwilę przestać martwić - czy to troskami swoimi, czy innych.
Wiadomości tekstowe często cieszą się złą reputacją wśród osób dojrzałych przyzwyczajonych do innych form kontaktu. Okazuje się jednak, że SMSy mogą być pomocne w przypadku osób zmagających się z depresją.
Już sam sposób komunikacji lekarza ze starszymi pacjentami może mieć znaczący wpływ na to, czy podejmą oni decyzję o leczeniu w przypadku zagrażającej życiu choroby. Na leczenie decydują się ponadto osoby optymistyczne, akceptujące siebie, pozytywnie oceniające dotychczasowe życie oraz swoją przyszłość – informują naukowcy z SWPS i UM w Poznaniu.
Nasze przekonania o tym, co może być z nami nie tak, kiedy jesteśmy chorzy, znacząco wpływają na proces powrotu do zdrowia. Czytając codziennie rozmaite informacje o zagrożeniach dla zdrowia i rozwoju różnorodnych chorób, łatwo zacząć martwić się o swoje zdrowie oraz zacząć wierzyć, że każde ukłucie czy skurcz jest objawem czegoś poważnego. W rzeczywistości takie negatywne myślenie rzeczywiście hamuje zdrowienie z realnej choroby.
Przez wieki plotka, choć powszechnie „kultywowana", oficjalnie uważana była za szkodliwą, haniebną i bezużyteczną czynność. Ale najnowsze badania uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley sugerują, że ma bardzo ważne funkcje regulatywne w społecznościach.
Szansa na dokształcanie się, nowe znajomości, uwolnienie się od porannego wstawania i poleceń przełożonych - dla wielu współczesnych seniorów emerytura to czas zmian na lepsze. Badacze z sopockiego wydziału SWPS przekonują, że jej przebieg zależy od nastawienia i sposobu postrzegania skutków zakończenia pracy zawodowej.
Definicja "szczęścia" jest zależna od wieku osoby, która podaje to określenie. W przypadku ludzi młodszych szczęście jest związane z wieloma emocjami, a dla starszego pokolenia oznacza ono raczej zadowolenie.
Zima to trudny czas na prowadzenie bujnego życia towarzyskiego. Mało kto ma ochotę brnąć przez zaspy, by odwiedzić przyjaciela czy marznąć w tramwaju, żeby wypić kawę na Rynku. Ważne jednak, aby dostrzec granicę między zwykłym rozleniwieniem a depresją.
Nie rodzimy się pewni siebie, ale możemy się takimi stać. Asertywność (nie mylić z arogancją) pozwala zwalczyć nieśmiałość i osiągać cele. Potrzeba tylko odpowiedniej strategii działania oraz konsekwencji.
Przed nami 1 i 2 listopada - Dzień Wszystkich Świętych oraz tzw. Święto Zmarłych (Dzień Zaduszny). Jest to czas, w którym jesteśmy bardziej refleksyjni, wspominamy tych którzy odeszli, tych z którymi zostaliśmy rozdzieleni. Zadajemy sobie pytania o sens istnienia, zastanawiamy się nad przemijaniem, śmiercią, egzystencją.