Warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowa i zwiększają ryzyko zachorowania na choroby psychiczne – tak twierdzi 70% dorosłych Polaków biorących udział w badaniu CBOS. Aż 86% ankietowanych odczuwa zdenerwowanie i rozdrażnienie, a 54% objawy depresji. Co wpływa na kondycję psychiczną naszego społeczeństwa?
Polacy są powszechnie przekonani o szkodliwym wpływie warunków życia w Polsce na zdrowie psychiczne obywateli – wynika z sondażu CBOS. Szczególnie często wyrażają je osoby znajdujące się w trudnym położeniu społecznym, a więc najgorzej sytuowane i najbardziej krytycznie oceniające swoje warunki materialne. Głównie pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy wykwalifikowani, emeryci oraz bezrobotni.
Rola psychiki w walce z ciężką chorobą jest bardzo duża. Często może pomóc przezwyciężyć strach, zmobilizować, a wreszcie pomóc wygrać walkę. Trzeba tylko pozytywnie myśleć. O tym jak to zrobić i czy pozytywnego myślenia można się nauczyć, mówi psycholog Iwona Majewska–Opiełka.
Osób z problemami zdrowia fizycznego, począwszy od bólu pleców skończywszy na nowotworach, są trzy razy bardziej skłonne do poszukiwania pomocy w ochronie zdrowia psychicznego niż ludzie bez wspomnianych chorób.
Czy chodzi o e-mail z nieznanego mężczyzny z innego kontynentu proszącego o wsparcie dla jakiejś organizacji charytatywnej, czy też propozycję „intratnego" zakupu złożoną przez niezbyt solidnego sprzedawcę - młodzi i starsi ludzie dają sie „nabrać" o wiele łatwiej niż osoby w średnim wieku.
Od zarania wieków wychowanie chłopców wiązało się z kultem siły, nieokazywania słabości i bycia nienaruszalną podporą dla rodziny. Dzisiejszy świat wnosi w ten obraz dodatkowe oczekiwania. Z jednej strony mężczyzna ma być silny, szorstki, niezałamujący się, a z drugiej strony oczekuje się, że będzie umiał okazywać uczucia, mówić otwarcie o swoich i partnerki potrzebach, być empatyczny i bez problemów poradzić sobie z przenikaniem się ról męskich i żeńskich. Jak więc postępować z mężczyzną zmagającym się z cięzką chorobą, bądź tylko podejrzewającym u siebie raka?
Nie chodzi bynajmniej o drugi lub trzeci pobródek czy pucołowate policzki, od których należy rozpocząć odchudzanie. Bo co zrobić, gdy kolejne próby odchudzania i cudowne diety kończą się klęską, a waga zamiast spadać ciągle wzrasta? Może warto wtedy sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że za problemy z kilogramami odpowiada nasza psychika.
Najnowsze wyniki globalnego badania Digital Life, przygotowanego przez agencję badawczą TNS reprezentowaną w Polsce przez TNS Pentor i TNS OBOP, pokazują, że konsumenci z rynków rozwijających się są tak bardzo zafascynowani możliwościami Internetu, że gdy uzyskują do niego dostęp, szybko wywiera on wyraźny wpływ na ich życie.
Zima to trudny czas na prowadzenie bujnego życia towarzyskiego. Mało kto ma ochotę brnąć przez zaspy, by odwiedzić przyjaciela czy marznąć w tramwaju, żeby wypić kawę na Rynku. Ważne jednak, aby dostrzec granicę między zwykłym rozleniwieniem a depresją.
Choroby psychiczne nadal ciężko zdiagnozować. W ponad 50% przypadków choroba afektywna -dwubiegunowa (ChAD) rozpoczyna się epizodem depresji. Jesień i zima to pory roku sprzyjające obniżonemu nastrojowi, w tym czasie warto zwrócić uwagę na swoje zdrowie psychiczne.
Jesień zagościła już u nas na dobre i jak na razie nigdzie się nie wybiera. Są wśród nas tacy, którzy przywykli do jej kaprysów i potrafią dostrzec w niej urok lecz zdecydowana większość z nas wraca wspomnieniami do lata, z sentymentem spoglądając na lekką garderobę. A jesień - jak to jesień - nie rozpieszcza i lubi płatać figle. Warto więc zadbać o swoją odporność i oprócz założenia grubego swetra, wcielić w życie kilka niezastąpionych rad.
Wraz z nadejściem jesieni zaczynamy odczuwać większe przygnębienie oraz apatię. Utrzymujące się osłabienie organizmu, spadek koncentracji i wahania nastroju mogą doprowadzić nawet do depresji. Aby tego uniknąć, wystarczy zastosować kilka prostych sposobów na obronę przed jesienną melancholią.
Gorsze samopoczucie, niechęć do wychodzenia z domu i silna potrzeba ukrycia się przed światem. Brak potrzeby kontaktu z innymi osobami. Depresja. Zrób krok, by wyprzedzić poważne konsekwencje choroby. Szukaj i domagaj się pomocy! Nie musisz być sam z chorobą!
Rząd zdecydował o ustanowieniu narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego, który będzie realizowany w latach 2011-2015. Będzie to pierwszy taki program poświęcony problematyce zdrowia psychicznego.
Pościel to element dobrego snu. Sen wpływa na kondycję psychiczną, odpoczynek mózgu i mięśni, gromadzenie energii. Pościel wełniana zapewnia komfort snu, wypoczynku a także, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę - posiada właściwości terapeutyczne i rehabilitacyjne.