Dla 70% Polaków wizyta u lekarza psychiatry jest większym stresem niż wizyta u lekarza innej specjalności. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie".
Ponad 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu poważnych chorób psychicznych. Dolegliwości emocjonalne nie wybierają swoich ofiar, zdarzają się we wszystkich kulturach i na wszystkich kontynentach.
Prawie 90% Polaków uważa, że ludzie chętniej chodziliby do psychiatry, gdyby mogli to zrobić dyskretnie, w tajemnicy przed innymi, jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Tymczasem psychiatrów, podobnie jak lekarzy innych specjalizacji, obowiązuje tajemnica lekarska.
Najczęściej to osoby z najbliższego otoczenia pomagają podjąć decyzję o wizycie u psychiatry. To bardzo ważne, aby wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu zaburzeń psychicznych.
Według danych TNS OBOP z 2005 roku zaledwie 8% respondentów spodziewa się, że lekarz przepisze skuteczny lek. Badania przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmian Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie" wskazują, że oczekiwania jakie mamy w stosunku do lekarza psychiatry to przede wszystkim uzyskanie rady, potrzeba szczerej rozmowy, konsultacji rozumianej ogólnie jako pomoc psychologiczna, a nie konkretna skuteczna porada.
Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wskazują, że większość Polaków wysłałaby bliską osobę do psychiatry dopiero wtedy, gdyby stwarzała ona zagrożenie dla siebie lub otoczenia.
Jak sobie radzić z codzienną presją psychiczną, podpowiadają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".
W naszej diecie coraz więcej miejsca zajmują wysoko przetworzone produkty oraz coraz więcej tzw. gotowych posiłków. Powoduje to zakłócenie naturalnej równowagi składników odżywczych w naszych organizmach, a to z kolei może prowadzić do większej podatności na depresje, problemów z pamięcią i innych zaburzeń natury psychicznej.
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” przestrzegają przed zbyt emocjonalnym zaangażowaniem w inwestycje finansowe. Stres wywołany obecna sytuacją na rynku finansowym, w szczególny sposób dotyka osoby inwestujące wszystkie swoje oszczędności.
Przede wszystkim należy podkreślić, że wizytę u psychiatry należy traktować, tak samo jak każdą inną wizytę u lekarza innej specjalności. W przypadku problemów zarówno ze zdrowiem psychicznym czy też fizycznym, pomoc lekarska jest zawsze niezwykle cenna.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że Polacy niechętnie udają się po pomoc do lekarza psychiatrii. Przed wizytą u specjalisty powstrzymuje ich wstyd i lęk przed opinią otoczenia. Program „Odnaleźć siebie” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zmianę niekorzystnego status quo i zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii.
Według specjalistów polski system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce jest niedoinwestowany, słabo dostępny i nie odpowiada współczesnym standardom i potrzebom społecznym. Ponadto brakuje lekarzy specjalistów, a pacjenci mają ograniczony dostęp do nowoczesnych leków - informuje "Życie Warszawy".
Jesienne dni nie zawsze są słoneczne i kolorowe, często pogoda zniechęca do wychodzenia z domu. Długie, ponure i deszczowe wieczory mogą pogorszyć nasze samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, kiedy zły nastrój i brak sił to chandra a kiedy początek poważnej choroby.
Aż 1,5 mln Polaków zarejestrowanych jest w publicznych przychodniach zdrowia psychicznego. Rodacy coraz częściej odwiedzają lekarzy tej specjalności, a najczęściej zgłaszają się do medyków z takimi problemami jak depresje, nerwice, manie i uzależnienia - informuje "Metro".
Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż wbrew powszechnej opinii depresję seniorów można i trzeba leczyć. W najbardziej potocznym znaczeniu depresja to stan ogólnego przygnębienia, zmęczenia. Depresja rozumiana jako choroba jest jednak dolegliwością bardzo złożoną. Nie sposób jednoznacznie opisać mechanizm jej rozwoju oraz przebieg.