Życie w długotrwałym stresie sprawia, że nasz organizm zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Ciało szwankuje, zawodzi psychika, cierpimy na bezsenność, niekiedy doświadczamy depresji. Do tych objawów mogą dołączyć inne niepokojące symptomy, np. kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej czy wzrost ciśnienia krwi. Przewlekły stres jest jedną z przyczyn zawału serca.
Masz problemy z nadmiarem kilogramów? Wiń swoje „ja". Jak uważają niektórzy eksperci, pewne typy osobowości są predysponowane do przybierania na wadze.
Depresja - choć wielu osobom kojarzy się po prostu ze złym nastrojem - jest bardzo poważną i złożoną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci. W przypadku osób starszych depresja często jest lekceważona lub mylona z innymi dolegliwościami. Bez względu na wiek pacjenta, depresji nie wolno lekceważyć - trzeba ją dobrze zdiagnozować i leczyć. Szacuje się, że na depresję cierpi obecnie około 10 procent populacji.
Doświadczenie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych w życiu. Choć proces „powrotu do zdrowia" został przeanalizowany i opisany przez ekspertów, dla tego, kto znalazł się w takiej sytuacji, bez znaczenia wydaje się teoretyczna wiedza. Realnie odczuwany ból i żal zdają się wypełniać rzeczywistość. Przebieg żałoby jest bardzo zindywidualizowany, ale czasem warto poszukać profesjonalnej pomocy.
Z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia, specjaliści Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii przeprowadzą cykl warsztatów i wykładów poświęconych problematyce depresji. Akcja odbędzie się w dniach od 7-8.04. Uczestnicy bezpłatnych warsztatów i wykładów dowiedzą się czym jest depresja, jak radzić sobie z jej objawami oraz jakiego wsparcia może udzielić rodzina i osoby bliskie. Będą mieli także okazję uzyskać informacje na temat typów depresji (np. depresja osób starszych, sezonowa, poporodowa).
Niepewność jutra, ryzyko utraty pracy, nasilona presja konsumpcyjna i rywalizacja finansowa to główne czynniki ze sfery ekonomiczno-społecznej, które przyczyniają się do wzrostu podatności na choroby psychiczne.
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób: cierpi na nią ponad trzy miliony Polaków. Większość z nich jest nieświadoma swej choroby i nie szuka pomocy lekarskiej. Osoby, które cierpią na depresję, często odczuwają lęk, poczucie winy, mają niską samoocenę i problemy ze snem. Chorzy porzucają dawne zainteresowania i nie znajdują w niczym przyjemności. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie" podkreślają, że nie leczona depresja może zagrozić życiu i zdrowiu pacjenta.
Stres dotyka nas niemal na każdym kroku, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Relacjom międzyludzkim towarzyszy dość często, a wiele wskazuje na to, że sytuacje stresowe przyczyniają się do powstawania chorób psychicznych. Jak sobie z tym radzić?
Co drugi Polak uważa, że zadaniem szpitala psychiatrycznego jest ochrona ludzi zdrowych przed chorymi psychicznie. Co trzeci badany uważa, że można umieścić osobę w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody. Tymczasem według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie" do przymusowej hospitalizacji może dojść tylko w szczególnych okolicznościach.
Tylko 37% Polaków zgadza się z tezą, że leczenie psychiatryczne pozwala na pełne wyleczenie zaburzeń psychicznych. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie". Tymczasem nowoczesne metody leczenia pozwalają chorym psychicznie na powrót do normalnego życia w społeczeństwie.
Dla 70% Polaków wizyta u lekarza psychiatry jest większym stresem niż wizyta u lekarza innej specjalności. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie".
Ponad 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu poważnych chorób psychicznych. Dolegliwości emocjonalne nie wybierają swoich ofiar, zdarzają się we wszystkich kulturach i na wszystkich kontynentach.
Prawie 90% Polaków uważa, że ludzie chętniej chodziliby do psychiatry, gdyby mogli to zrobić dyskretnie, w tajemnicy przed innymi, jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Tymczasem psychiatrów, podobnie jak lekarzy innych specjalizacji, obowiązuje tajemnica lekarska.
Najczęściej to osoby z najbliższego otoczenia pomagają podjąć decyzję o wizycie u psychiatry. To bardzo ważne, aby wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu zaburzeń psychicznych.
Według danych TNS OBOP z 2005 roku zaledwie 8% respondentów spodziewa się, że lekarz przepisze skuteczny lek. Badania przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmian Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie" wskazują, że oczekiwania jakie mamy w stosunku do lekarza psychiatry to przede wszystkim uzyskanie rady, potrzeba szczerej rozmowy, konsultacji rozumianej ogólnie jako pomoc psychologiczna, a nie konkretna skuteczna porada.