Od dziś, 12 czerwca 2015 roku, białoruską stronę Puszczy Białowieskiej można zwiedzać bez konieczności wyrabiania wizy. By skorzystać z tej możliwości, granicę należy przekraczać w Międzynarodowym Drogowym Przejściu Granicznym Białowieża - Piererow.
Wypoczywając w niektórych miejscach na świecie, koniecznie trzeba udać się na wyprawę do jednego z parków narodowych, aby podziwiać niezwykłe dzieła Matki Ziemi. Oto niezwykłe parki, w których zachwyca przyroda, ogromne przestrzenie i cudowne krajobrazy.
Liczba bocianów w Polsce spada. Dziś żyje u nas tylko 45 tysięcy par, o 15-20 procent mniej niż dziesięć lat temu. Straciliśmy też na rzecz Hiszpani pozycję europejskiego bocianiego raju, bowiem więcej tych ptaków osiedliło się już na Iberii. Wiele bocianów możemy jednak uratować choćby zbierając sznurki z pól. Warto o tym pamiętać szczególnie 31 maja, przy okazji ogólnopolskiego Dnia Bociana.
Od 1 września można brać udział w internetowym plebiscycie na Rzekę Roku 2014, który zorganizowany jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. W finale znalazło się 11 rzek, na które można głosować w konkursie. Ambasadorką plebiscytu jest znana podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska.
"Łowca" to film z kategorii "warto obejrzeć, jeśli będzie w telewizji". Żadne wspaniałe dzieło, ale solidny, ciekawy obraz.
Jane Goodall, jedna z najsłynniejszy badaczek w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii, kończy 80 lat.
Zmiana klimatu, intensywne uprawy i rozlewanie się skupisk miejskich wywierają coraz większą presję na parki przyrodnicze i różnorodność biologiczną Europy. Środowisko naturalne jest u kresu wytrzymałości, a utrata siedlisk już teraz grozi wyginięciem wielu gatunków.
Każda wycieczka powinna być przygodą. Właśnie dlatego coraz większe uznanie zyskują tematyczne pakiety turystyczne, w ramach których zwiedzamy różne miejsca według konkretnego scenariusza. Portal ZnaneNieznane.pl proponuje taki właśnie sposób zwiedzania Kotliny Kłodzkiej - jednego z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
Już piąty sezon miliony miłośników przyrody z całego świata mogą obserwować życie bocianiej rodziny z Przygodzic koło Ostrowa Wielkopolskiego.
Właśnie ukazała się Europejska Czerwona Księga - przegląd stanu zachowania około 6.000 europejskich gatunków - a jej treść nie napawa optymizmem. Dane, które zostały opracowane przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, pokazują, że 14% ważek, 11% chrząszczy i 9% motyli w Europie jest zagrożonych wyginięciem. Jeszcze bardziej alarmującym jest fakt, że niektóre z tych gatunków są zagrożone wyginięciem na skalę globalną. Gatunki te wpisano do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (TM) Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).
Harrison Ford poddał się depilacji, a Janusz Kamiński to zarejestrował - dla ratowania lasów tropikalnych.