Oglądanie ptaków czy słuchanie ich śpiewu wiąże się z poprawą samopoczucia psychicznego i to na wiele godzin.
Pandemia miała wpływ na nasze życie na wiele sposobów. Jakkolwiek wiele z nich jest wyraźnie negatywnych, są i te dobre - zmieniło się nasze postrzeganie naturalnych przestrzeni.
Możliwość połączenia z innymi i poczucia przynależności to podstawowe ludzkie potrzeby. Teraz na Uniwersytecie Swansea zbadano, w jaki sposób są one determinowane nie tylko przez nasze osobiste relacje, ale i inne czynniki.
Oglądanie programów przyrodniczych w telewizji może poprawić nastrój, zmniejszyć negatywne emocje i osłabić nudę związaną z przebywaniem w izolacji.
Drzewa mają dobroczynny wpływ na nas. Im więcej ich jest w naszym otoczeniu, tym lepiej się mamy - jesteśmy i zdrowsi, i szczęśliwsi.
Im więcej masz okazji, by przebywać na zewnątrz, tym lepiej dla twojego zdrowia. Okazuje się, że dłuższe regularne pobyty na świeżym powietrzu mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu II, chorób sercowo-naczyniowych, i innych problemów zdrowotnych.
Przebywanie na łonie natury daje nam poczucie szczęścia i spokoju, może mieć wręcz efekty terapeutyczne, osłabiając lęk i inne objawy depresji, mówią psycholodzy.
Listopad „nie zawodzi" - pogoda jest tak brzydka, jak tylko umie być w tym właśnie miesiącu. Krótkie dni, opady deszczu lub śniegu, silny zimny wiatr skutecznie zniechęcają do wychodzenia domu. A jednak warto wykorzystywać tych parę godzin światła słonecznego (nawet jeśli jest zza chmur), bo przebywanie na zewnątrz pomaga zachować dobry nastrój.
Przebywanie na łonie natury skutecznie poprawia nasze samopoczucie. Jeśli jednak nie mamy okazji pospacerować w lesie czy popatrzeć na pietrzące się fale, warto włączyć telewizor lub odtwarzacz i obejrzeć film przyrodniczy.
Jeśli wiosna oznacza dla ciebie celebrowanie Wielkanocy, paschalne rytuały i cieszenie się tym, że cała przyroda budzi się do życia, stanowić będzie doskonałą porę, by optymizmem dzielić się z wnukami, spędzać z nimi czas i uczyć małe pociechy o otaczającym świecie. Cieplejsza pogoda stwarza wiele możliwości zabaw na świeżym powietrzu, rozwijająca się przyroda inspiruje do wycieczek.
Od dziś, 12 czerwca 2015 roku, białoruską stronę Puszczy Białowieskiej można zwiedzać bez konieczności wyrabiania wizy. By skorzystać z tej możliwości, granicę należy przekraczać w Międzynarodowym Drogowym Przejściu Granicznym Białowieża - Piererow.
Wypoczywając w niektórych miejscach na świecie, koniecznie trzeba udać się na wyprawę do jednego z parków narodowych, aby podziwiać niezwykłe dzieła Matki Ziemi. Oto niezwykłe parki, w których zachwyca przyroda, ogromne przestrzenie i cudowne krajobrazy.
Liczba bocianów w Polsce spada. Dziś żyje u nas tylko 45 tysięcy par, o 15-20 procent mniej niż dziesięć lat temu. Straciliśmy też na rzecz Hiszpani pozycję europejskiego bocianiego raju, bowiem więcej tych ptaków osiedliło się już na Iberii. Wiele bocianów możemy jednak uratować choćby zbierając sznurki z pól. Warto o tym pamiętać szczególnie 31 maja, przy okazji ogólnopolskiego Dnia Bociana.
Od 1 września można brać udział w internetowym plebiscycie na Rzekę Roku 2014, który zorganizowany jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. W finale znalazło się 11 rzek, na które można głosować w konkursie. Ambasadorką plebiscytu jest znana podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska.
"Łowca" to film z kategorii "warto obejrzeć, jeśli będzie w telewizji". Żadne wspaniałe dzieło, ale solidny, ciekawy obraz.