Fińscy badacze z Uniwersytetu w Turku wykazali, że uwalnianie endorfin w mózgu wywołane wysiłkiem fizycznym zależy od intensywności ćwiczeń. Oznacza to, że takie treningi jak HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności) istotnie poprawiają nasz nastrój.
Uczucie głodu naprawdę może sprawić, że będziemy zirytowani: emocje takie jak złość i drażliwość są silnie powiązane z głodem.
Osoby, które wyzdrowiały z epizodu poważnej depresji, spędzają więcej czasu na przetwarzaniu informacji negatywnych, a mniej na przetwarzaniu informacji pozytywnych, niż osoby bez historii choroby, co naraża te pierwsze na ryzyko nawrotu zaburzeń.
Geny, w szczególności te, które oddziałują na poziom dopaminy w mózgu, mogą odgrywać rolę w skłonności danej osoby do podejmowania ćwiczeń lub ich unikania.
Słuchanie muzyki i picie kawy to codzienne przyjemności, które mogą wpływać na aktywność mózgu człowieka tak, że poprawią wydajność poznawczą, w tym w zadaniach wymagających koncentracji i pamięci.
Poczucie szczęścia po określonym wydarzeniu lub czynności zmniejsza się za każdym razem, gdy go doświadczamy - to zjawisko określane jako adaptacja hedoniczna. Jednak obdarowywanie innych może być wyjątkiem od tej reguły, mówią psycholodzy.
Starsi dorośli z nasiloną apatią lub brakiem zainteresowania zwykłymi czynnościami mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby z nikłymi objawami zobojętnienia.
Wyraz twarzy lub dźwięk głosu mogą wiele powiedzieć o stanie emocjonalnym danej osoby; a to, ile ujawniają, zależy od intensywności uczucia. Czy prawdą jest jednak, że im silniejsza emocja, tym łatwiej jest odczytywana? Odkryto paradoksalny związek między intensywnością ekspresji emocjonalnej a sposobem ich postrzegania.
Na początku stycznia ludzie często podejmują postanowienia noworoczne, na przykład planują lepiej się odżywiać lub częściej ćwiczyć - a potem tego nie dotrzymują. Dlaczego tak się dzieje?
Piękno, od tak dawna analizowane przez filozofów, a ostatnio przez naukowców, jest prostsze, niż mogłoby się wydawać, mówią psychologowie z New York University. Eksperci proponują nowe spojrzenie na wartość estetyki.
Nieszczęśliwi oglądają znacznie więcej telewizji w wolnym czasie. Co ciekawe, ludzie pytani o różne aktywności, oceniają oglądanie telewizji dość wysoko.
Czy doświadczenie piękna wymaga analiz? Czy zmysłowe przyjemności, takie jak jedzenie czy seks, mogą być piękne? Pytania tego rodzaju od dawna zajmują filozofów, a Immanuel Kant wysunął słynne twierdzenie, że piękno wymaga określonego myślenia, w przeciwieństwie do zmysłowej przyjemności, która - jak powiedział - nigdy nie może być uznana za piękną.
Stan określany jako głęboka anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania przyjemności, jest jednym z wczesnych symptomów demencji. Ma to związek pogorszeniem funkcji istoty szarej w układzie przyjemności mózgu.
Niezależnie od tego, czy jest to jedzenie, czy seks, przyjemna aktywność daje coś więcej niż zmysłowe zadowolenie - w rzeczywistości zmniejsza stres, hamując reakcje lękowe w mózgu.
Relaks na kanapie czy delektowanie się pysznym posiłkiem: krótkotrwałe przyjemne zajęcia, które nie prowadzą do długoterminowych celów, istotnie zwiększają poczucie szczęścia.