Wykres poziomu samotności w wieku dorosłym kształtuje się w kształcie litery U: jest wyższy w młodszej i starszej dorosłości, a najniższy w wieku średnim - wynika z nowego badania Northwestern Medicine.
Starsi ludzie, którzy mają niewielki kontakt z innymi, mogą być bardziej narażeni na utratę objętości mózgu, w tym w obszarach związanych z demencją, niż osoby mające częstsze kontakty społeczne.
Lew Tołstoj wiedział w czym rzecz, kiedy napisał pierwszy wers Anny Kareniny: „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne; każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób".
Co ludzie zrobiliby z dodatkowym czasem, gdyby podano im pigułkę przedłużającą życie? Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Queensland, spędziliby go głównie z rodziną.
Miałeś/aś ostatnio miłą rozmowę ze znajomym ? Czy przyjaciel właśnie pomógł ci z wiosennymi porządkami? Będziesz miał/a szczęście, jeśli powtórzycie to samo za około siedem lat. Socjologowie odkryli, że właśnie co siedem lat traci mniej więcej połowę bliskich członków swojej sieci.
Duża liczba znajomych na Facebooku może być uznawana za imponującą, ale okazuje się, że więcej kręgów społecznościowych online, to wyższe prawdopodobieństwo tego, że media społecznościowe staną się źródłem stresu.
W naszej kulturze jest taka narracja, że młodsze pokolenia stają się coraz bardziej narcystyczne, jednak właściwie nikt nie przenalizował tego, ani nie ocenił, jak narcyzm zmienia się wraz z wiekiem - mówi prof. William Chopik, profesor.
Jak poczucie decyzyjności i sprawczości w pracy, wśród przyjaciół i w romantycznym związku wpływa na samopoczucie? Może uszczęśliwiać ludzi.
Interakcje społeczne, które dostarczają nam wsparcia, są ważne dla powstrzymania osłabienia zdolności poznawczych, jakie zachodzą podczas starzenia się mózgu.
Przyjacielskie związki z innymi często przyczyniają się do tego, że małżeństwo jest szczęśliwsze.
Nasza chęć socjalizowania się trwa przez całe życie, jest widoczna zarówno w życiu nastolatków, jak i osób starszych. I chociaż sposoby komunikowania się ulegają zmianie wraz z wiekiem, jedno na pewno wytrzymuje próbę czasu: przyjaźń. Ona z kolei jest korzystna dla naszej psychiki, pomaga m. in. zmniejszać stres i poziom związanego z nim hormonu - kortyzolu.
Nowe badania sugerują, że zarówno dobry, jak i zły nastrój można „podłapać" od przyjaciół.
Randkowanie online jest nie tylko dla młodych, już od kilku lat osoby w wieku powyżej 60 lat to najszybciej rosnąca grupa demograficzna w randkowaniu przez Internet.
Wsparcie innych ma przeciwbólowe działanie, nawet bez kontaktu fizycznego czy rozmowy, mówią eksperci z Uniwersytetu Wysp Balearów.
W przypadku dłużej żyjących zwierząt, czyli także ludzi, posiadanie złożonych relacji społecznych, takich jak przyjaźń i wrogość wobec innych, ma ewolucyjny sens.