Życie towarzyskie pomaga zachować optymizm, dobre relacje z innymi i lepsze zdrowie fizyczne. Okazuje się jednak, że bywa też meczące i stresujące. Przeprowadzono badania, z których wynika, że zaproszenie gości na kolację oznacza wyższy stres niż ten związany z pracą.
Odebrałeś fatalne wyniki badań, coś Ci nie poszło w pracy, Twój mąż / żona Cię nie rozumieją... i nie masz komu o tym powiedzieć. Media społecznościowe, które w założeniu ułatwiają nam kontakt z przyjaciółmi, zupełnie nie sprawdzają się w takich sytuacjach.
Warto zadbać o relacje z innymi - dobry krąg przyjaciół nie tylko poprawia emocjonalne samopoczucie, może też skutkować lepszą ochroną przed bólem.
Osoby, kóre posiadają zwierzę, są bardziej towarzyskie i mają liczniejsze grono przyjaciół.
Stres może dać się we znaki, jego skutki to m. in.: bezsenne noce, kłopoty z koncentracją, ciągły lęk, problemy z codziennymi obowiązkami. Nie da się całkowicie uniknąć stresujących zdarzeń, ale można znacznie osłabić reakcje na nie chroniąc tym samym swoje zdrowie - niezawodnym sposobem jest przyjaźń.
Spokój może nas uratować. Przynajmniej przed demencją. Poza tym potrzebne są jeszcze dobre relacje z innymi ludźmi. Dzięki temu ma się mniejsze szanse na rozwój otępienia.
Samotność jest coraz większym problemem dla osób starszych, a ma fatalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazały, może być bardziej szkodliwa niż palenie 15 papierosów dziennie. Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent, a ryzyko wystąpienia demencji o 64 procent. Warto za wczasu chronić się przed samotnością. Potrzeba do tego wypracowania określonych nawyków, sposobów spędzania czasu.
Samotność może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego osób starszych. Najbardziej narażone są kobiety, ponieważ to one najczęściej zostają na starość samotne. Dane GUS pokazują, że już w wieku 65-69 lat ponad 58% kobiet to wdowy. Naukowcy radzą, by unikać samotności tak samo jak palenia papierosów czy otyłości.
Powodów do stresu nam nie brakuje - niektóre są dość błahe i błyskawicznie jesteśmy w stanie się „otrząsnąć", inne wręcz paraliżują i sprawiają, że trudno wykonywać codzienne obowiązki. O ile stres nie jest przewlekły i nie trzeba dłuższej profesjonalnej terapii, by go zwalczyć, skuteczne są pewne łatwo dostępne sposoby - wypróbuj je, a szybko się uspokoisz.
Pytanie jest nieco prowokacyjne, bo skoro udało się pozostać razem przez lata, to znaczy, że dotychczasowe „strategie" funkcjonowania w parze nie zawiodły. Prawda jest jednak taka, że, po pierwsze, odnotowuje się coraz więcej rozwodów wśród dojrzałych par, po drugie zarówno partnerzy, jak i terapeuci przyznają, że jakość wielu dojrzałych związków jest niska.
Umiejętność korzystania z Internetu, a przez to pozostawanie w kontakcie z najbliższymi, sprzyja lepszemu starzeniu się.
Za pośrednictwem największej sieci społecznościowej Facebook postanowiono przeprowadzić niejawne badania dotyczące reakcji użytkowników na pozytywne i negatywne bodźce.
„Starość nie radość", słyszymy zewsząd, bo jesień życia wiąże się z rozmaitymi charakterystycznymi dla niej problemami. A jednak da się zobaczyć starszy wiek w innym świetle. Starzenie się ma swoje zalety - zobacz jakie.
Ruszył oryginalny projekt edukacyjny: starsi Amerykanie poświęcają czas na rozmowę z młodymi Brazylijczykami. Dla tych pierwszych ma to być ciekawy sposób na spędzenie czasu, dla drugich - nauka języka.
Jeśli chodzi o zdolność do współodczuwania, w najwyższym stopniu cechują się nią starsze kobiety, ci którzy stracili kogoś bliskiego oraz osoby o naturalnie silnej umiejętności odczuwania stanów psychicznych innych. Natomiast wyższa empatia jest związana z większymi szansami na osiągniecie długowieczności.