Śmierć bliskiej osoby to taki cios, z którym samodzielnie niemal nikt nie potrafi sobie poradzić. W takiej sytuacji rzeczywistość ulega rozpadowi, a żałobnik doświadcza całej galerii często sprzecznych ze sobą, bardzo intensywnych emocji, przeżywa ogromny stres. Przyjaciele i członkowie rodziny chcą pomóc, ale nie wiedzą jak.
Dojrzali Amerykanie coraz intensywniej szukają potencjalnych partnerów na portalach społecznościowych i specjalnie im dedykowanych stronach randkowych. Kiedy już znajdą miłość, nie obawiają się stanąć na ślubnym kobiercu.
Ważne słowa nie przychodzą łatwo. Rzadko się je wypowiada w obawie o to, by nie stały się trywialne i wygłaszane rutynowo. To jednak rodzi czasem taki modus operandi, który bywa bliski gruboskórności, nadmiernemu dystansowi i braku wrażliwości. Tymczasem nie straciła na aktualności przecież słynna fraza z poezji księdza Twardowskiego: „spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".
Jak wynika z badania dotyczącego różnic emocjonalnych między płciami i pokoleniami przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Kraju Basków, rodzice więcej wybaczają dzieciom niż odwrotnie, a kobiety są bardziej wyrozumiałe niż mężczyźni.
Nie ma małżeństw doskonałych. Potwierdzają to także pary, które mogą pochwalić się wieloletnim pożyciem małżeńskim. Wraz z upływem czasu wspólne życie bywa trudne. Codzienność dostatecznie komplikuje plany, a uczucia ulegają zmianie. Czasem trzeba się naprawdę mocno napracować, by związek dobrze funkcjonował. W każdym razie świadomość zagrożenia nie pozwala na rozleniwianie się. A przecież każdy powinien pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze...
Jak przekonują uczeni, utrzymywanie stałych relacji społecznych opóźnia pojawienie się problemów ze zdolnościami poznawczymi. Kolejne testy potwierdzają, że samotność stanowi jednym z najpoważniejszych problemów społecznych grupy powyżej 65 roku życia.
Zgrana „paczka" przyjaciół jest tak samo ważna dla stanu zdrowia, jak rzucenie palenia, czy stosowanie zdrowej diety, wynika z badań, w których wzięło udział 300 tysięcy osób.
Korzyści zdrowotne wynikające z przyjaźni to dłuższe, szczęśliwsze życie. Bycie dobrym przyjacielem sprawia, że rzeczywistość jest ciekawsza i „łatwiejsza w obsłudze". Kiedy ma się przy sobie choćby jednego sprawdzonego przyjaciela, nastawienie do świata i umiejętność radzenia sobie ze stresem ulegają wzmocnieniu. Warto więc być naprawdę dobrym przyjacielem, by zyskać wszystkie te korzyści od osoby, z którą zawiera się taką więź - to symbioza doskonała.
Dojrzałość oznacza bycie zajętym. Praca, dorastające dzieci lub małoletnie wnuki, obowiązki domowe, wszystko to zajmuje znaczną część dnia. Hobby i życie towarzyskie z konieczności muszą zejść na dalszy plan. Nierzadko w pewnym momencie spostrzega się, że jedyny kontakt z dawnymi przyjaciółmi to ten telefoniczny, bądź przez naszą klasę czy facebook...
Chcesz czuć się szczęśliwszy/a i zdrowszy/a? Idź do kościoła. Uczeni z University of Wisconsin - Madison odkryli, że ci, którzy bywają w kościołach choćby kilka razy do roku, czują się bardziej zadowoleni z życia.
Osiągnięcie średniego czy dojrzałego wieku może wiązać się z różnymi kwestiami: nasilającymi się problemami zdrowotnymi, opuszczeniem domu przez dorosłe dzieci, zmianą stylu życia, etc., na pewno jednak łączy się z jednym - bagażem doświadczeń i nie zawsze załatwionych spraw. Pewnie wielu z nich nawet nie jest się świadomym, inne, nawet bardzo odległe, pamięta się, jakby miały miejsce wczoraj. Niedotrzymane obietnice, złamanie danego słowa, chowana uraza mogą popsuć humor. Jeśli masz okazję wyjaśnić nieprzyjemną sytuację, zrób to. Dlaczego warto? Po prostu poczujesz się lepiej.
Choć wydaje się, że ze współczesnej kultury najwięcej czerpią ludzie młodzi, osoby starsze mają przewagę, jeśli chodzi o związki. Osobiste relacje ulegają zwykle poprawie wraz z wiekiem, wynika z nowych badań przeprowadzonych przez uczonych z Purdue University.
Tom Hanks uważa, że brak stabilizacji w dzieciństwie źle wpłynął na jego zdolność zawierania przyjaźni.
Szukając przyjaźni - odbudowując stare lub zadzierzgując nowe - możesz wzmocnić swoją odporność na rozmaite choroby. W ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że wsparcie społeczne - właśnie m. in. w postaci przyjaźni - może pomóc ochronić się przed różnorodnymi chorobami, począwszy od raka, poprzez choroby serca, aż po depresję.
Tweetujemy, mailujemy, czatujemy, ale czy ktokolwiek słucha? Potrzebujemy ożywienia ginącej sztuki konwersacji. Powinniśmy porozmawiać, alarmują eksperci. Co się stało z rozmową w starym, dobrym stylu?