Placówki medyczne nie przykładają wystarczającej wagi do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów, choć są to dokumenty wpływające na przebieg leczenia, postępowania sądowe czy rozliczenia z NFZ – zarzuca Najwyższa Izba Kontroli. Największy bałagan panuje w przychodniach. W kartach pacjentów brakuje ważnych informacji na temat przebytych chorób, pobytów w szpitalu, czy chorób przewlekłych. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w szpitalach, ale tam z kolei problemem jest zróżnicowana częstotliwość dokonywanych wpisów, wadliwa korekta błędów i brak prawidłowej autoryzacji wpisów. Przyczyna? Brak czasu oraz nienależyta staranność personelu.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Pielęgniarki i położne będą uprawnione do samodzielnego udzielania – w określonym zakresie – świadczeń diagnostycznych i leczniczych. Będą mógły również w pewnych przypadkach wystawiać recepty.
34% lekarzy skarży się, że co najmniej raz dziennie zdarza im się pacjent, który nie przychodzi na umówioną wizytę - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 428 lekarzy przez największy serwis tylko dla lekarzy www.konsylium24.pl. "Pacjenci, odwołujcie wizyty, jeśli wiecie, że nie będziecie mogli na nią przyjść" - apelują lekarze. Sprawi to, że inni pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy lekarza.
Instytut badawczy CSA we współpracy z Grupą Europ Assistance oraz Cercle Santé Société już po raz drugi przeprowadził badanie dotyczące jakości systemu opieki zdrowotnej w krajach europejskich.
Jak podaje o Gazeta Wyborcza, w Bydgoszczy powstała mobilna przychodnia, od stycznia będzie wysyłana do lżejszych przypadków. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego będzie wysyłać swych lekarzy jedynie do ciężko chorych.
Niemal wszyscy jesteśmy objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, nad którym czuwa NFZ. Nie jest tajemnicą, że dostęp do usług państwowej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Kilkumiesięczne kolejki do lekarzy specjalistów, konieczność uzyskania skierowania, oczekiwanie na zabiegi specjalistyczne, ( jak np. tomografia komputerowa) - to wszystko powoduje, że wielu z nas rezygnuje z tej drogi – wybierając leczenie prywatne.
Duże poruszenie w polskiej służbie zdrowia wywołało rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, nakazujące by we wszystkich przychodniach były zamontowane windy lub ruchome schody. – Nie stać nas na to –mówią lekarze.