Osoby aktywne osoby aktywne fizycznie cechują się wyższą tolerancją na ból niż te, które prowadzą siedzący tryb życia; im wyższy poziom aktywności, tym wyższa tolerancja na dolegliwości bólowe.
Tani i powszechnie dostępny lek na receptę może złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego.
Przewlekły ból i lęk lub depresja często współwystępują, co skutkuje wieloma ograniczeniami w życiu codziennym.
Ludzie, którzy cierpią na przewlekły ból w wieku czterdziestu kilku lat, częściej deklarują dolegliwości bólowe, zły stan zdrowia, zaburzenia zdrowia psychicznego i problemy ze znalezieniem zatrudnienia w wieku powyżej 50 i 60 lat.
Już krótkotrwałe stosowanie diety wysokotłuszczowej może być powiązane z odczuwaniem bólu, nawet w przypadku braku wcześniejszego urazu czy dolegliwości, takiej jak otyłość lub cukrzyca.
Program redukcji stresu w oparciu o uważność (mindfulness-based stress reduction, MBSR) daje korzyści pacjentom z przewlekłym bólem i depresją, prowadząc do znacznego osłabienia dolegliwości bólowych, a także poprawy nastroju i zdolności funkcjonalnych
Ponad 5 milionów osób z USA, które przeżyły raka, doświadcza przewlekłego bólu - jak się okazuje, to odsetek prawie dwukrotnie wyższy niż w populacji ogólnej.
Jak wynika ze statystyk, ponad 5 milionów ludzi z USA, którzy przeżyli raka, doświadcza przewlekłego bólu, czyli niemal dwukrotnie częściej niż w populacji ogólnej.
Widmo demencji i przewlekłego bólu zmniejsza chęć do życia w starszym wieku, mówią eksperci z Columbia Mailman School of Public Health.
Przewlekły ból znacznie obniża jakość życia człowieka, a dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy, są nieskuteczne w łagodzeniu przewlekłych dolegliwości. W takich przypadkach wybierany bywa lek przeznaczony do łagodzenia zupełnie innego stanu, tj. depresji.
Odczuwanie bólu, szczególnie, gdy jest silny i/lub przewlekły to jedno z najtrudniejszych ludzkich doświadczeń. Nowa, zaktualizowana definicja bólu ma pomóc w lepszym rozumieniu tego doświadczenia oraz poprawie jego ocen i leczenia.
Jeśli cierpisz na bezsenność, bardziej grozi ci też udar, zawał i inne problemy sercowo-naczyniowe.
O efekcie placebo mówi się, gdy substancja, która nie działa w określony sposób na organizm, jest równie skuteczna jak leki. Jak to jednak jest możliwe? Badacze odkryli, że placebo wpływa na aktywność regionu mózgu zlokalizowanego w tak zwanym zakręcie czołowym środkowym mózgu.
Człowiek jest jednością psycho-fizyczną, co oznacza, że sprawność fizyczna ma wpływ na stan psychiczny i odwrotnie. Osoby cierpiące na depresję doznają bólu fizycznego inaczej niż ludzie bez tych kłopotów.
Wiadomo, że starzenie się i różne choroby mogą osłabiać nasze zdolności poznawcze, w tym pamięć. Okazuje się, że także odczuwnaie bólu zmniejsza możliwości zapamiętywania.