Dziś obchodzony jest w naszym kraju Dzień Transplantacji oraz 44. rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeszczepy uratowały życie bądź przywróciły jego elementarny komfort już wielu tysiącom Polaków.
W piątek, 30 października, na antenie Antyradia prowadzący i goście będą dyskutować o różnych zagadnieniach dotyczących transplantacji. Akcję zatytułowano „Przeżyj własną śmierć", a jej partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie".
Zdaniem autora publikacji „Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej", dr hab. Pawła Surowiaka z Akademii Medycznej we Wrocławiu, odmładzanie za pomocą własnych komórek, szczególnie komórek macierzystych - zarówno na poziomie rewitalizacji jak i rekonstrukcji skóry - stanowi obecnie największy potencjał medycyny estetycznej.
W Singapurze uchwalono prawo zezwalające na sprzedaż organów, żyjący dawcy będą mogli otrzymać wynagrodzenie np. za oddanie nerki do przeszczepu.
Kiedy pytam Alinę Solecką z Radomia, która dzisiaj żyje dzięki nerce oddanej jej przez młodszego brata Leszka, jak scharakteryzowałaby dawcę, pada natychmiast odpowiedź: - Dawca to osoba o silnej psychice, bo świadomie pozbywa się ze swojego organizmu zdrowego, dobrego organu, z którym ja mogłabym dalej żyć...
Nowojorski chirurg Richard Batista zażądał od żony, z którą się rozwodzi, zwrotu swojej nerki lub zadośćuczynienia w wysokości 1,5 miliona dolarów
Niemieccy lekarze poinformowali, że po przeszczepieniu szpiku kostnego osoby zdrowej pacjentowi z HIV, chory przestał być nosicielem wspomnianego wirusa.
Papież Benedykt XVI namawia wiernych, aby zgadzali się na oddanie organów do przeszczepów. Zwierzchnik Kościoła katolickiego stwierdził, że jest to "szczególna forma świadectwa miłości".
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, obchodzony 20 września to okazja do zwrócenia uwagi społecznej na problemy związane z przeszczepianiem narządów.
26 marca zainaugurowano ogólnopolską akcję społeczną „Łańcuch Krewniaków”, której celem jest promowanie zgody na przekazywanie organów do transplantacji po śmierci oraz rozpowszechnienie kart Oświadczenie Woli.
Jak donosi National Enquirer, 76- letnia Elisabeth Taylor ma poważne kłopoty zdrowotne. W wyniku wieloletniego przyjmowania środków przeciwbólowych na chroniczny ból pleców i biodra przeżywa kryzys zdrowotny.
Częstoskurcz komorowy, czyli rodzaj arytmii serca to najczęstsza przyczyna zgonów osób, które przeżyły atak serca. Być może zmieni się to dzięki odkryciu amerykańskich naukowców.
Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że stanowcza większość Polaków (90%) uważa, iż idea transplantacji narządów jest słuszna. Przeciwnicy zabiegów tego rodzaju to zaledwie 3% badanych.
W tym roku w styczniu wykonano w Polsce 102 przeszczepy, ale już w kwietniu ich liczba spadała do 45. Dzieje się tak dlatego, że Polacy bardzo niechętnie decydują się przekazanie swoich organów po śmierci. Tej trudnej sytuacji chcą zaradzić księża, którzy będą rozdawali formularze zgody na pobieranie narządów w swoich parafiach - donosi "Metro".
Kontrowersyjny show, który miał być emitowany w holenderskiej telewizji, okazał się mistyfikacją. Główna bohaterka programu (dawczyni nerki)okazała się aktorką, jednak osoby czekające na przeszczep są naprawdę chorzy, poinformowali producenci programu.