Zespół chirurgów z Uniwersytetu Stellenbosch i Szpitala w Tygerberg (przedmieścia Kapsztadu) przeprowadził pierwszą na świecie udaną transplantację penisa.
Dziś, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji.
Dziś przypada Ogólnopolski Dnzień Transplantacji, którego założeniem jest podkreślenie znaczenia transplantologii i podniesienie świadomości społecznej wśród Polaków. Każda osoba dorosła może podpisać oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, a tym samym dać dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia ciężko chorym ludziom
Większość dorosłych Polaków deklaruje zgodę na oddanie swoich narządów po śmierci, a także nie sprzeciwiłaby się ich pobraniu z ciała zmarłej osoby bliskiej pod warunkiem, że za życia nie zajmowała ona negatywnego stanowiska w tej sprawie - wynika z sondażu CBOS.
83-letni Brytyjczyk, który dotychczas 57 razy honorowo oddał krew, poszedł o krok dalej w swym altruizmie - oddał nieznajomemu nerkę, czym zyskał miano najstarszego dawcy w Wielkiej Brytanii, a może to nawet pobił światowy rekord.
Być może niewiele osób spoza branży motoryzacyjnej i świata wyścigów znało nazwisko Carrolla Shelby'ego, ale miliony właścicieli samochodów czerpały z jego geniuszu. Słynny projektant samochodów zmarł czwartek w Baylor Hospital w Dallas w Teksasie. Miał 89 lat.
Sztuczna krew może wkrótce stać się powszechnie wykorzystywana: dokonano pierwszej udanej transfuzji krwi wyhodowanej w laboratorium.
Australijskie badania wykazały, że zapotrzebowanie na przeszczepy nerek i dializoterapię znacznie wzrośnie do roku 2020 głównie ze względu na wzrost liczby diabetyków i konieczności leczenia rozwoju przewlekłej choroby nerek.
Polacy powszechnie aprobują medycynę transplantacyjną - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Ogromna większość z nas nie ma nic przeciwko oddaniu narządów po śmierci, jak również nie sprzeciwiłaby się eksplantacji organów z ciała zmarłej osoby bliskiej, jeśli za życia nie była ona temu przeciwna.
Minister Zdrowia Ewa Kopacz wręczyła po raz pierwszy odznaczenia „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Tytułem tym zostało wyróżnionych 76 osób, które oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż raz oraz dawcy narządu. Odznaczenie to jest nadawane przez Ministra Zdrowia na wniosek Centrum Organizacyjno-Koordynującego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.
Dziś obchodzony jest w naszym kraju Dzień Transplantacji oraz 44. rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeszczepy uratowały życie bądź przywróciły jego elementarny komfort już wielu tysiącom Polaków.
W piątek, 30 października, na antenie Antyradia prowadzący i goście będą dyskutować o różnych zagadnieniach dotyczących transplantacji. Akcję zatytułowano „Przeżyj własną śmierć", a jej partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie".
Zdaniem autora publikacji „Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej", dr hab. Pawła Surowiaka z Akademii Medycznej we Wrocławiu, odmładzanie za pomocą własnych komórek, szczególnie komórek macierzystych - zarówno na poziomie rewitalizacji jak i rekonstrukcji skóry - stanowi obecnie największy potencjał medycyny estetycznej.
W Singapurze uchwalono prawo zezwalające na sprzedaż organów, żyjący dawcy będą mogli otrzymać wynagrodzenie np. za oddanie nerki do przeszczepu.
Kiedy pytam Alinę Solecką z Radomia, która dzisiaj żyje dzięki nerce oddanej jej przez młodszego brata Leszka, jak scharakteryzowałaby dawcę, pada natychmiast odpowiedź: - Dawca to osoba o silnej psychice, bo świadomie pozbywa się ze swojego organizmu zdrowego, dobrego organu, z którym ja mogłabym dalej żyć...
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem