Większość przeszczepów przeprowadza się z użyciem narządów od starszych dawców do młodszych biorców. Wówczas komórki mogą się starzeć - czyli wejść w stan, w którym przestają się rozmnażać i wydzielają substancje chemiczne negatywnie wpływające na sąsiednie komórki. Takie komórki gromadzą się w narządach starszych dawców i mogą potencjalnie pogarszać wyniki przeszczepu.
Obecnie najbardziej obiecującym lekiem przeciwstarzeniowym jest rapamycyna, znana ze swojego pozytywnego wpływu na życie i zdrowie w badaniach na zwierzętach. Aby uzyskać maksymalnie korzystne jej działanie, często podaje się tę substancję przez całe życie. Jednak nawet przy niskich dawkach mogą wystąpić negatywne skutki uboczne. Teraz testy na zwierzętach pokazały, że krótkotrwałe stosowanie rapamycyny ma takie same pozytywne efekty, jak leczenie przez całe życie. Być może więc można ją stosować u ludzi jako środek anti-aging.
Witamina D jest kluczowa dla aktywacji mechanizmów obronnych naszego organizmu, bez jej odpowiedniej ilości komórki układu odpornościowego - limfocyty T - nie mogą reagować i zwalczać poważnych infekcji.
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na niezwykłe wydarzenie muzyczne – w następny czwartek, 17 grudnia, o godzinie 18:30, na terenie uczelni odbędzie się koncert muzyki poważnej z udziałem pacjentów po przeszczepieniu.
W Światowy Dzień Donacji i Transplantacji Ministerstwo Zdrowia przypomina, jak istotne dla rozwoju medycyny transplantacyjnej jest publiczne deklarowanie swojej woli w kwestii oddania narządów i tkanek po śmierci. Aplikacja, która powstała w ramach kampanii „Zgoda na życie” ułatwia użytkownikom przekazanie innym swojego stanowiska za pośrednictwem mediów społecznościowych.
W Ministerstwie Zdrowia odbyła się uroczystość wręczenia odznak „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”. Minister zdrowia Marian Zembala uhonorował w ten sposób osoby, które zdecydowały się oddać do przeszczepienia swoje narządy, komórki lub tkanki. Odznaki wręczyła w jego imieniu wiceminister Anna Łukasik, która podziękowała dawcom i złożyła im serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności.
Brytyjscy badacze informują, że jedno z białek charakterystycznych dla choroby Alzheimera może być przekazywane poprzez procedury medyczne.
23 czerwca 2015 roku zespół specjalistów Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, przeprowadził pierwsze w Polsce przeszczepienie łańcuchowe nerek, w którym udział wzięły 3 pary pacjentów. Ze względu na to, że dawcy nie byli spokrewnieni z biorcami, to według prawa zgodę na przeszczepy musiał wydać sąd.
82-letnia Simah Empaling z Malezji została dawczynią nerki. Organu potrzebowała jej córka.
Pewna Amerykanka potrzebowała przeszczepu nerki. Ogłosiła to na tylnej szybie swojego samochodu i znalazł się człowiek, który chce zostać dawcą.
Zespół chirurgów z Uniwersytetu Stellenbosch i Szpitala w Tygerberg (przedmieścia Kapsztadu) przeprowadził pierwszą na świecie udaną transplantację penisa.
Dziś, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji.
Dziś przypada Ogólnopolski Dnzień Transplantacji, którego założeniem jest podkreślenie znaczenia transplantologii i podniesienie świadomości społecznej wśród Polaków. Każda osoba dorosła może podpisać oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, a tym samym dać dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia ciężko chorym ludziom
Większość dorosłych Polaków deklaruje zgodę na oddanie swoich narządów po śmierci, a także nie sprzeciwiłaby się ich pobraniu z ciała zmarłej osoby bliskiej pod warunkiem, że za życia nie zajmowała ona negatywnego stanowiska w tej sprawie - wynika z sondażu CBOS.
83-letni Brytyjczyk, który dotychczas 57 razy honorowo oddał krew, poszedł o krok dalej w swym altruizmie - oddał nieznajomemu nerkę, czym zyskał miano najstarszego dawcy w Wielkiej Brytanii, a może to nawet pobił światowy rekord.