Rusza policyjna akcja profilaktyczna przypominająca osobom starszym, jak nie stać się ofiarą oszustów. Na warszawskim Dworcu Centralnym wyemitowane zostaną spoty ostrzegające przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Przygotowane zostały wspólnie przez policjantów z komendy stołecznej Policji i dziennikarzy radia ZET. W nagraniu spotu udział wzięli m.in.: aktorzy Teresa Lipowska oraz Konrad Marszałek. Komunikaty pojawią się też na stronie internetowej stołecznej Policji.
Osoby starsze znacznie częsciej niż młodsi padają ofiarami pewnej grupy przestępców. Oszusći "specjalizujący" się w Seniorach, atakują starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań i przedstawiają kilka typowych sposobów oszustw. Przestępcy są niestety bardzo pomysłowi, więc metody działania oszustów stale się zmieniają, zatem i poniższy opis nie jest pełny i zamknięty...
Zwrócenie uwagi na prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem – to główny cel realizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości kampanii „Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc”. Właśnie rozpoczął się kolejny etap tej akcji - w całej Polsce pojawiło się ponad 2300 billboardów.
Wyniki badań realizowanych przez CBOS wskazują na poprawę opinii o stanie bezpieczeństwa w Polsce. Po dramatycznym wzroście poczucia zagrożenia przestępczością, który odnotowaliśmy w latach dziewięćdziesiątych, obecnie większość społeczeństwa uważa, że Polska jest krajem, w którym się żyje bezpiecznie. Ocena bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania jest jeszcze lepsza niż w wymiarze ogólnopolskim. Jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano pewien wzrost osobistego poczucia zagrożenia przestępczością oraz lęku o najbliższych.
Policjanci z Olsztyna, Mrągowa i Ełku rozbili kolejną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzeniach pieniędzy od starszych osób metodą na tzw. wnuczka. Zatrzymano aż 8 osób, mieszkańców Warszawy i Łodzi, którzy takze wcześniej dopuszczali się podobnych przestępstw.
Ponad 500 złotych ukradły w Warszawie z puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariuszki w wieku od 12 do 13 lat kwestujące na rzecz WOŚP - informuje Policja. Sześć dziewczynek, które w trakcie kwestowania wyjmowały pieniądze z puszek przyznało się do kradzieży. Policjanci odzyskali część skradzionych pieniędzy.
13-latek ponad rok znęcał się fizycznie i psychicznie nad matką i babcią. Bił, poniżał, wyzywał, żądał pieniędzy. Dwa dni temu, kiedy matka odłączyła mu Internet, ponieważ od września nie chodził do szkoły, zaatakował ją nożem. Chłopiec został zatrzymany. Decyzją sądu rodzinnego trafił na trzy miesiące do schroniska dla nieletnich.
Policjanci ze Szczecinka zatrzymali 33-letnią kobietę, która podając się za pielęgniarkę, sprzedawała starszym ludziom fałszywe lekarstwa oraz urządzenia, których nie posiadała.
Tym razem próba wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka" nie powiodła się, policjanci zatrzymali dwie osoby.
Warszawscy policjanci zatrzymali 55 - letniego Sławomira S., który oszukiwał rodziny zmarłych i wyłudzał od nich pieniądze. Policja prosi o kontakt wszystkie osoby, które zostały oszukane w podobnych okolicznościach.
Policja lubuska ostrzega mieszkańców województwa - zwłaszcza tych najstarszych - przed wpuszczaniem do domu obcych ludzi. Na terenie lubuskiego pojawili się ostatnio oszuści podszywający się pod pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia.
W I półroczu tego roku spadla liczba wszczętych postępowań o przestępstwa kryminalne przy jednoczesnym wzroście wykrywalności. Zmniejszyła się także liczba wypadków drogowych.
Z niedawnego badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że część z nas decyduje się na zachowania naganne czy nawet nielegalne, mimo przekonania o ich niewłaściwości.
Zbliżające się święta Wielkanocne to czas, kiedy część z nas wyjedzie do swoich rodzin. Wybieramy się w dalekie trasy samochodem, długie podróże pociągiem i na kilka dni pozostawiamy nasze mieszkania bez opieki. Najbliższe dni to także czas zakupów i świątecznych przygotowań, bądźmy więc w tych dniach ostrożni, przestrzegają policjanci.
Rozwój technologiczny i - co za tym idzie - wprowadzenie elektronicznych form płatniczych pociągnęły za sobą wykształcenie i rozwój nowych form przestępczości bankowej. Okradanie kont bankowych to metoda stosowana także przez złodziei w Polsce. Najpopularniejsze i najpoważniejsze przestępstwa tego typu to "skimming" i "phishing". Co oznaczają te obco brzmiące nazwy? Skąd się wzięły? Jak się zabezpieczać przed tego typu przestępstwami?