Ofiarami oszustw coraz częściej padają starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. O ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań apeluje Policja, jednocześnie radząc jak w prosty zmniejszyć ryzyko i nie narażać się na niepotrzebne zagrożenie.
Za pośrednictwem poczty elektronicznej lub na stronach internetowych trafiają do nas reklamy, kuszące szybką i łatwą pożyczką gotówkową. Jeśli w reklamie takiej nie ma podanych warunków, zaś żeby czegokolwiek więcej się dowiedzieć, należy wysłać zapytanie z danymi osobowymi - możemy mieć do czynienia z oszustwem.
W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, Policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań. Funkcjonariusze radzą również co robić, by nie wystawić się na łup przestepców.
96-letnia Amanda Rice Stevenson z Florydy pobiła smutny rekord - stała się najstarszą morderczynią w historii Stanów Zjednoczonych. Staruszka zastrzeliła 53-letniego bratanka, Johny'ego Rice'a.
John Malkovich został okradziony w stolicy Czech. Aktorowi skradziono paszport oraz rzeczy osobiste z pokoju hotelowego w Pradze, do której przybył w ubiegły czwartek ze spektaklem "Infernal Comedy: Confession of a Serial Killer". Trwa śledztwo w sprawie kradzieży.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzje o unieruchomieniu kilku hurtowni farmaceutycznych. Powodem było wykrycie procederu, w wyniku którego leki ratujące życie zamiast do polskich pacjentów trafiały za granicę - poinformowała TVN24.
Związek Banków Polskich we współpracy z Komendą Stołeczną Policji przygotowały specjalny informator "Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą Na wnuczka". Przestępcy posługujący się tą metodą, wykorzystując dobroć starszych ludzi, używają różnorodnych sposobów, aby pozbawić ich wszystkich oszczędności życia.
W Komendzie Powiatowej Policji w Słubicach (woj. lubuskie) odbyło się spotkanie edukacyjno–informacyjne, zorganizowane dla Seniorów w ramach programu profilaktycznego przygotowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. pod nazwą „Seniorze! Nie daj się oszukać!”. Celem tego programu jest poprawa bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie uczestnikom spotkań problemu, jakim są oszustwa, wyłudzenia i kradzieże na szkodę osób starszych i samotnych.
Wigilia i Święta Bożego Narodzenia przebiegły bardzo spokojnie i bezpiecznie - informuje Policja. Doszło do niedużej liczby zdarzeń drogowych, w których ucierpiało bardzo mało ludzi. Zdarzeń kryminalnych także było zdecydowanie mniej niż w inne świąteczne dni. O bezpieczeństwo Polaków w czasie Świąt dbało 10 tysięcy pracujących policjantów.
Biegając po sklepach w poszukiwaniu idealnych podarków dla bliskich nam osób, często zapominamy, że możemy paść ofiarą fałszerzy pieniędzy. Nie zwracamy uwagi na otrzymywaną resztę i w tym momencie możemy stać się potencjalnymi osobami, które wprowadzają falsyfikaty do dalszego obiegu. Jak się przed tym chronić?
Rusza policyjna akcja profilaktyczna przypominająca osobom starszym, jak nie stać się ofiarą oszustów. Na warszawskim Dworcu Centralnym wyemitowane zostaną spoty ostrzegające przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Przygotowane zostały wspólnie przez policjantów z komendy stołecznej Policji i dziennikarzy radia ZET. W nagraniu spotu udział wzięli m.in.: aktorzy Teresa Lipowska oraz Konrad Marszałek. Komunikaty pojawią się też na stronie internetowej stołecznej Policji.
Osoby starsze znacznie częsciej niż młodsi padają ofiarami pewnej grupy przestępców. Oszusći "specjalizujący" się w Seniorach, atakują starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań i przedstawiają kilka typowych sposobów oszustw. Przestępcy są niestety bardzo pomysłowi, więc metody działania oszustów stale się zmieniają, zatem i poniższy opis nie jest pełny i zamknięty...
Zwrócenie uwagi na prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem – to główny cel realizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości kampanii „Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc”. Właśnie rozpoczął się kolejny etap tej akcji - w całej Polsce pojawiło się ponad 2300 billboardów.
Wyniki badań realizowanych przez CBOS wskazują na poprawę opinii o stanie bezpieczeństwa w Polsce. Po dramatycznym wzroście poczucia zagrożenia przestępczością, który odnotowaliśmy w latach dziewięćdziesiątych, obecnie większość społeczeństwa uważa, że Polska jest krajem, w którym się żyje bezpiecznie. Ocena bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania jest jeszcze lepsza niż w wymiarze ogólnopolskim. Jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano pewien wzrost osobistego poczucia zagrożenia przestępczością oraz lęku o najbliższych.
Policjanci z Olsztyna, Mrągowa i Ełku rozbili kolejną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzeniach pieniędzy od starszych osób metodą na tzw. wnuczka. Zatrzymano aż 8 osób, mieszkańców Warszawy i Łodzi, którzy takze wcześniej dopuszczali się podobnych przestępstw.