Od dzisiaj do soboty 25 lutego każdy zainteresowany może zgłosić się po bezpłatną poradę prawną do specjalistów, którzy dyżurują w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem na terenie całego kraju. To już 12 edycja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Informacje o utworzonych w całej Polsce przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, „Informator dla pokrzywdzonego”, informacje dla najmłodszych ofiar przestępstw oraz baza danych instytucji i organizacji pozarządowych udzielających ofiarom przestępstw wsparcia psychologicznego i informacji prawnej – to tylko niektóre elementy, jakie znalazły się na zmodernizowanej stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował Kartę Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie. Karta zawiera podstawowy zestaw uprawnień oraz wykaz placówek pomocowych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Karta jest efektem wspólnych prac Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komendy Głównej Policji.
Oszuści wymyślili nową metodę wyłudzania pieniędzy - ostrzegają policjanci z komendy głównej. Zaczyna się niewinnie, od puszczenia pojedynczego sygnału na telefon komórkowy. Osoba oddzwaniająca na wskazany numer nie wie, że wykonuje drogie połączenie typu Premium, którego stawka wg cennika jest bardzo wysoka. W ten sposób oszuści jednorazowo mogą wyłudzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.
Od dwudziestu trzech lat nie wykonuje się w Polsce kary śmierci, a od września 1998 roku jej orzekanie nie jest formalnie możliwe ze względu na zmiany w ustawodawstwie, które nie uwzględnia takiego rozwiązania. Niemniej większość Polaków (61%) opowiada się za możliwością stosowania kary śmierci za najcięższe przestępstwa, a jedna trzecia (34%) wyraża sprzeciw - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W Polsce proporcje zwolenników i przeciwników kary śmierci są bardzo zbliżone do rejestrowanych w społeczeństwie amerykańskim.
Z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie zwrócą się policjanci z warszawskiego Targówka w stosunku do mężczyzny, który znęcał się nad własnymi rodzicami. 46-letni Witold G. nie dość, że był na utrzymaniu rodziców, to groził, bił, niszczył przedmioty i okradał 83-letniego ojca i matkę. Został zatrzymany przez policjantów.
- Nieletni nie mają żadnych problemów z kupnem alkoholu - zapewniali uczniowie III LO w Łodzi, uczestniczący w debacie „Promile nie dla nieletnich", zorganizowanej przez Urząd Miasta Łodzi i firmę Partner Center, organizatora ogólnopolskiej kampanii społecznej pod tym hasłem.
Polskie społeczeństwo znacząco zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat, nie dotyczy to jedynie spraw materialnych, modyfikacji uległ również aspekt mentalny. Dowodem na to są, między innymi badania, z których wynika, że po raz pierwszy od dłuższego czasu więcej jest tych Polaków, którzy sprzeciwiają się karze śmierci niż tych, którzy ją aprobują.
54-letnia pielęgniarka z Berlina została oskarżona o zamordowanie dwóch ciężko chorych pacjentów. Siostra twierdzi, że skróciła życie umierającym z litości i współczucia dla cierpiących, jednak prokuratura nie daje wiary wyjaśnieniom i uważa, że czyn 54-latki to zwykłe morderstwo.
W USA coraz więcej starszych osób staje się ofiarami nieuczciwych telemarketerów lub osób wyłudzających pieniądze przez internet. Ok. 80 proc. w ten sposób oszukanych stanowią seniorzy. Jeszcze niedawno stanowili tylko 56 proc. Każdego roku ofiarą takiego przestępstwa staje się 25 milionów Amerykanów.
76-letni mieszkaniec Krosna, zadłużając się ponad swoje możliwości spłaty, padł ofiarą oszustów. Mężczyzna stracił blisko 2 tysiące złotych. W lipcu ubiegłego roku starszy człowiek podpisał umowę z przedstawicielem firmy, która pomaga w spłacie zobowiązań wobec banków. Firma nie dość, że nie pomogła w regulowaniu należności, to oszukała starszego człowieka.
W ciągu jednej minuty można stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wystarczy odebrać podejrzane połączenie telefoniczne lub też wybrać sekwencję numerów sugerowaną przez naciągacza, który informuje, że wygraliśmy właśnie atrakcyjną nagrodę. Policja przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod różnego rodzaju instytucje i wyłudzają od naiwnych i nieświadomych abonentów spore sumy pieniędzy.
Nie dajcie się zwieść oszustom posługującym się metodą pożyczania pieniędzy na tak zwanego "krewniaka". Nie bądźcie łatwowierni - apeluje do seniorów Arcybiskup Diecezji Warszawsko - Praskiej Sławoj Leszek Głódź wspólnie z szefem stołecznej Policji podinsp. Jackiem Kędziorą.