Zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu skutkującego śmiercią usłyszała kobieta, który w drugi dzień świąt pobiła swojego męża. Kobieta miała zadać mu uderzenia w głowę, po czym położyć się spać. Kiedy po kilku godzinach wstała, jej małżonek nie dawał już oznak życia. Wtedy wezwała pogotowie ratunkowe. Lekarz stwierdził zgon i o całej sytuacji powiadomił policjantów.
Przed nami kolejny, już 15. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 22 lutego – 27 lutego 2016 r. Bezpłatna pomoc będzie udzielana między innymi w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00 będą w nich pełnione dyżury specjalistów.
Policjanci z bydgoskiego Archiwum X, czyli specjalnej komórki wyjaśniającej nierozwikłane sprawy sprzed lat, wykryli sprawcę zabójstwa 77-letniej kobiety. Do zbrodni doszło przed 18 laty w miejscowości Strzelce Górne, w gminie Dobrcz, gdzie w studni, pod warstwą kamieni i drewnianych kłód, znaleziono ciało starszej pani. Funkcjonariusze po latach zatrzymali 39-letniego już dziś mężczyznę podejrzanego o popełnienie tej makabrycznej zbrodni. Zatrzymany odpowie za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem.
Dzisiaj rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Sejm zakończył prace nad największą od 1997 r. reformą prawa karnego. Ustawa m.in. ogranicza możliwość orzekania kar w zawieszeniu. Zawieszona będzie mogła być wyłącznie kara pozbawienia wolności nieprzekraczająca roku. Orzekane kary mają być też bardziej proporcjonalne do popełnianych czynów. Wobec drobnych przestępców będą częściej stosowane kary grzywny i ograniczenia wolności.
Według ostatnich badań prawie połowa polskich seniorów (46%) postrzega sytuację finansową osób po 65. roku życia w Polsce jako złą. Jest to jednocześnie grupa, która najchętniej udziela pomocy materialnej rodzinie i najbliższym. I właśnie dlatego osoby starsze należy edukować, jak nie dać się oszukać i nie narażać domowego budżetu.
42-letnia Włoszka wraz ze swoim partnerem opracowała niesłychany plan na wzbogacenie się - spotykała się ze starszymi mężczyznami, narkotyzowała ich i okradała.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzysta z bezpłatnej informacji prawnej lub konsultacji psychologicznych w dniach 25 lutego - 2 marca 2013 Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
Krakowscy policjanci zatrzymali fałszywych hydraulików okradających starsze osoby. Złodzieje w ręce stróżów prawa wpadli gdy wracali po dokonanej kradzieży. Policjanci odzyskali skradzione pieniądze.
Większa ochrona ofiar przestępstwa zgwałcenia – to propozycje zmian w prawie wypracowane w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głównym założeniem nowelizacji prawa jest zmiana sposobu wszczynania ścigania przestępstwa zgwałcenia, ale również zmiana sposobu przesłuchania ofiary oraz większe poszanowanie godności i prawa do prywatności ofiary i usunięcie nieprawidłowości pojawiających się w praktyce, które ograniczają skuteczność ścigania sprawców tych przestępstw.
Od dzisiaj do soboty 25 lutego każdy zainteresowany może zgłosić się po bezpłatną poradę prawną do specjalistów, którzy dyżurują w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem na terenie całego kraju. To już 12 edycja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Informacje o utworzonych w całej Polsce przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, „Informator dla pokrzywdzonego”, informacje dla najmłodszych ofiar przestępstw oraz baza danych instytucji i organizacji pozarządowych udzielających ofiarom przestępstw wsparcia psychologicznego i informacji prawnej – to tylko niektóre elementy, jakie znalazły się na zmodernizowanej stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował Kartę Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie. Karta zawiera podstawowy zestaw uprawnień oraz wykaz placówek pomocowych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Karta jest efektem wspólnych prac Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komendy Głównej Policji.
Oszuści wymyślili nową metodę wyłudzania pieniędzy - ostrzegają policjanci z komendy głównej. Zaczyna się niewinnie, od puszczenia pojedynczego sygnału na telefon komórkowy. Osoba oddzwaniająca na wskazany numer nie wie, że wykonuje drogie połączenie typu Premium, którego stawka wg cennika jest bardzo wysoka. W ten sposób oszuści jednorazowo mogą wyłudzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.
Od dwudziestu trzech lat nie wykonuje się w Polsce kary śmierci, a od września 1998 roku jej orzekanie nie jest formalnie możliwe ze względu na zmiany w ustawodawstwie, które nie uwzględnia takiego rozwiązania. Niemniej większość Polaków (61%) opowiada się za możliwością stosowania kary śmierci za najcięższe przestępstwa, a jedna trzecia (34%) wyraża sprzeciw - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W Polsce proporcje zwolenników i przeciwników kary śmierci są bardzo zbliżone do rejestrowanych w społeczeństwie amerykańskim.