Picie 100% soków owocowych może mieć ochronne dla zdrowia efekty podobne do tych uzyskiwanych dzięki konsumpcji całych owoców, wynika z badań przedstawionych na spotkaniu Experimental Biology 2011.
Kolejne ustalenia dowodzą niebywałego wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia. Z nowych badań wynika, że ćwiczenia mogą stanowić ważny element w walce z rakiem prostaty.
U większości mężczyzn po czterdziestce zaczynają się pojawiać zmiany hormonalne i to może powodować początek objawów przerostu prostaty lub łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (Benign Prostatic Hyperplasia, BPH). BPH nie jest zagrożeniem dla życia, ale powoduje wiele dolegliwości i może prowadzić do poważniejszych chorób, takich jak rak nerek i rak prostaty.
Stereotypy pomagają żyć - ułatwiają ogląd rzeczywistości. Ale mogą być bardzo szkodliwe, zwłaszcza wtedy, gdy z ich powodu jesteśmy niesprawiedliwie traktowani albo gdy wręcz mają wpływ na zdrowie...
Rak gruczołu krokowego staje się coraz większym problemem życia publicznego. W 2006 roku rak gruczołu krokowego zajmował u mężczyzn, pod względem zachorowalności, trzecie miejsce (po raku płuca i jelita grubego). W Polsce odnotowano w 2007 roku ponad 7300 nowych przypadków raka stercza. Z tej liczby około 4000 było leczonych radykalnie (radykalna prostatektomia lub radykalna radioterapia).
24 listopada Minister Zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła propozycje zmian na listach leków refundowanych. Dzięki nim pacjenci skorzystają m.in. z ponad 200 nowych leków generycznych, zwiększy się dostępność do nowoczesnych leków, a pacjenci cierpiący na cukrzycę i leczeni insuliną zapłacą mniej za leki.
Nietrzymanie moczu, zwane inaczej inkontynencją, definiuje się jako niekontrolowane wydalanie moczu przez cewkę w ilości sprawiającej problemy zdrowotne lub społeczne. Odmienne przyczyny powodują określoną formę choroby. Ogólnie rzecz biorąc, schorzenie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, na jakiś rodzaj nietrzymania moczu cierpi 35-30% pacjentek po 45 roku życia.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH - benign prostatic hyperplasia) - jest schorzeniem wyjątkowo częstym w męskiej populacji. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa choroba ta nabiera szybko na znaczeniu. Dotyczy ona około połowy mężczyzn powyżej 50 roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu z nich czeka z wizytą u urologa do momentu, kiedy objawy choroby boleśnie dają się odczuć. Bagatelizowanie sprawy powoduje nieodwracalne skutki i kończy się nawet leczeniem operacyjnym. A przecież można tego uniknąć.