Pożycie większości rodzin układa się dość harmonijnie, a konflikty i nieporozumienia zdarzają się bardzo rzadko, bądź nie zdarzają się w ogóle - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jednak wiele osób spotyka się z ofiarami przemocy domowej w swoim otoczeniu, a część badanych deklaruje, że sami doświadczyli agresji ze strony partnera.
Powszechnie wiadomo, że rozwód rodziców ma ogromny wpływ na rozwój dzieci. Negatywne oddziaływanie rozstania rodziców nie ustępuje jednak wraz z osiagnięciem przez pociechy dorosłości - jako osoby dorosłe dzieci rozwodników zmagają się z różnymi problemami, m. in. częściej doświadczają myśli samobójczych.
Mel Gibson zakończył terapię panowania nad gniewem. Na leczenie został skierowany przez sąd. Gwiazdor trafił na salę rozpraw w związku z domniemanym pobiciem swojej byłej dziewczyny.
Informacje o utworzonych w całej Polsce przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, „Informator dla pokrzywdzonego”, informacje dla najmłodszych ofiar przestępstw oraz baza danych instytucji i organizacji pozarządowych udzielających ofiarom przestępstw wsparcia psychologicznego i informacji prawnej – to tylko niektóre elementy, jakie znalazły się na zmodernizowanej stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.
Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że w większości krajów decydującym powodem porzucenia partnera jest doświadczenie z jego strony przemocy.
Marszałek Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa ma zapewnić między innymi większa pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie, izolację sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych działających na rzecz walki z przemocą w rodzinie.
13-latek ponad rok znęcał się fizycznie i psychicznie nad matką i babcią. Bił, poniżał, wyzywał, żądał pieniędzy. Dwa dni temu, kiedy matka odłączyła mu Internet, ponieważ od września nie chodził do szkoły, zaatakował ją nożem. Chłopiec został zatrzymany. Decyzją sądu rodzinnego trafił na trzy miesiące do schroniska dla nieletnich.
1. października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, aby przypomnieć o problemach ludzi starszych, których światowa populacja nie tylko wzrosła w ostatnich latach, ale i znacznie powiększy się w ciągu najbliższych dekad.
Lekarze chcą bronić swoich praw. Będą walczyć, aby były takie same jak te, które mają funkcjonariusze publiczni na służbie. Chodzi tu m.in. o odpowiedzialność za akty agresji słownej i fizycznej ze strony pacjentów.
18 grudnia 2008 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło zgodnie dwie rezolucje dotyczące walki z przemocą wobec kobiet. Rezolucja 63/155 dotyczy podjęcia większych starań, by wyeliminować przemoc wobec kobiet, zaś rezolucja 63/156 zwalczania handlu kobietami i dziewczętami. ONZ opracowuje też bazę danych na temat zjawiska przemocy wobec kobiet. Ma funkcjonować od marca 2009.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
Policjanci z Zabrza zatrzymali sprawców brutalnego pobicia 60-letniej zabrzanki. Przestępcy przez dwie doby katowali swoją ofiarę w jednym z mieszkań. Kobieta zmarła dzisiaj w szpitalu. Jej oprawcom grozi teraz 10 lat więzienia.
Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniu 22 lutego konferencję nt. „Prawne, psychologiczne i społeczne aspekty przemocy emocjonalnej. Jak zapobiegać przemocy i pomagać osobom pokrzywdzonym”. Konferencja rozpoczyna obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.
W ostatnich dniach w mediach pojawia się wiele informacji wskazujących na występujące nieprawidłowości w sprawowaniu opieki wobec osób starszych w jednostkach całodobowego wsparcia. Ujawnianie takich faktów jest niezwykle cenne. Bicie i lżenie pensjonariuszy nie jest jednak normą w polskich domach seniora. W większości z nich personel z dużym zaangażowaniem i zrozumieniem wykonuje swoją pracę, tworząc atmosferę życzliwości i przyjaźni.
Całym krajem wstrząsnęły doniesienia dziennika „Polska” o fizycznym i psychicznym znęcaniu się personelu domu opieki w podwarszawskiej Radości nad starszymi i niedołężnymi kobietami – pensjonariuszkami ośrodka prowadzonego przez fundację „Betania”.