Policjanci z Żywca zatrzymali 60-letnią kobietę, która zamiast opiekować się 76-latkiem znęcała się nad nim. Mężczyzna mając już dość tej sytuacji usiłował targnąć się na swoje życie. Kobieta usłyszała już zarzuty. Odpowiedzialność karną poniesie także jej 23-letni syn. Na wniosek śledczych żywiecki prokurator objął ich policyjnym dozorem. Wydał również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz przebywania na terenie jego posesji. Za popełnione przestępstwo zarówno kobiecie, jak i jej synowi, grozi kara do 5 lat więzienia.
Po długich i gorących dyskusjach posłowie przegłosowali w piątek ustawę w sprawie ratyfikacji konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Za ratyfikacją było 254 parlamentarzystów, przeciw 175, a 8 wstrzymało się od głosu.
14 procent Polaków zadeklarowało, że w przeciągu ostatniego roku było świadkiem przemocy w rodzinie. Jednakże tylko dwie na pięć osób postanowiło zgłosić ją odpowiednim instytucjom - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MSW.
Rozpoczeła się coroczna akcja "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet". Inauguracja miała miejsce 25 listopada, w dniu obchodzonym jako Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
23 września 2014 r. w Filii Centrum Kultury Wilanów odbędzie się konferencja „STOP przemocy wobec Kobiet, STOP przemocy wobec Osób Starszych”. Projekt, realizowany przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”, został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Przemoc wobec kobiet ma rozmiary epidemii, informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Z jej raportu wynika, że jedna na trzy kobiety staje się ofiarą agresji w różnej formie. Oprawcami zwykle okazują się towarzysze życia.
Zapobieganie przemocy wobec osób starszych jest bardzo ważnym zagadnieniem w starzejącym się społeczeństwie, chociaż dopiero w ostatnich latach zjawisko to zaczęło być postrzegane jako ogólnoświatowy problem. Co najmniej 4 miliony starszych osób w Europie co roku pada ofiarą przemocy fizycznej, a 29 milionów - przemocy psychicznej - wynika z opublikowanego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Polacy coraz częściej akceptują rozwody – wynika z sondażu CBOS. Mimo to, zjawisko nadal budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy rozwodów stanowią jednak już grupę dwukrotnie większą liczebnie niż ich przeciwnicy. Jako argument do wystąpienia o rozwód Polacy najczęściej wymieniają brutalne traktowanie członków rodziny przez jednego z małżonków, opuszczenie rodziny oraz alkoholizm męża lub żony.
W Chinach właśnie przyjęto nową legislację - dzieci, które nie odwiedzają swoich rodziców, mogą zostać przez nich pozwane. Nowe prawo nie określa jednak, jak często takie wizyty powinny mieć miejsce...
Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat wniosków wynikających z analizy zgodności prawa polskiego z Konwencją Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Rząd wyraził akceptację dla podpisania Konwencji.
Pożycie większości rodzin układa się dość harmonijnie, a konflikty i nieporozumienia zdarzają się bardzo rzadko, bądź nie zdarzają się w ogóle - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jednak wiele osób spotyka się z ofiarami przemocy domowej w swoim otoczeniu, a część badanych deklaruje, że sami doświadczyli agresji ze strony partnera.
Powszechnie wiadomo, że rozwód rodziców ma ogromny wpływ na rozwój dzieci. Negatywne oddziaływanie rozstania rodziców nie ustępuje jednak wraz z osiagnięciem przez pociechy dorosłości - jako osoby dorosłe dzieci rozwodników zmagają się z różnymi problemami, m. in. częściej doświadczają myśli samobójczych.
Mel Gibson zakończył terapię panowania nad gniewem. Na leczenie został skierowany przez sąd. Gwiazdor trafił na salę rozpraw w związku z domniemanym pobiciem swojej byłej dziewczyny.
Informacje o utworzonych w całej Polsce przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, „Informator dla pokrzywdzonego”, informacje dla najmłodszych ofiar przestępstw oraz baza danych instytucji i organizacji pozarządowych udzielających ofiarom przestępstw wsparcia psychologicznego i informacji prawnej – to tylko niektóre elementy, jakie znalazły się na zmodernizowanej stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.
Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że w większości krajów decydującym powodem porzucenia partnera jest doświadczenie z jego strony przemocy.