Zapobieganie przemocy wobec osób starszych jest bardzo ważnym zagadnieniem w starzejącym się społeczeństwie, chociaż dopiero w ostatnich latach zjawisko to zaczęło być postrzegane jako ogólnoświatowy problem. Co najmniej 4 miliony starszych osób w Europie co roku pada ofiarą przemocy fizycznej, a 29 milionów - przemocy psychicznej - wynika z opublikowanego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat wniosków wynikających z analizy zgodności prawa polskiego z Konwencją Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Rząd wyraził akceptację dla podpisania Konwencji.
Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wśród jej zapisów znalazł się m.in. zakaz kar fizycznych możliwość, odebrania rodzicom dziecka, gdy jego życie i zdrowie jest zagrożone ułatwienie doprowadzenia do eksmisji używającego przemocy członka rodziny.
Marszałek Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa ma zapewnić między innymi większa pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie, izolację sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych działających na rzecz walki z przemocą w rodzinie.
Podczas wczorajszego posiedzenia Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowe przepisy wprowadzają zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, a także dają większą ochronę i bezpieczeństwo ofiarom przemocy. Ustawa ułatwi także specjalistom pracę z rodzinami dotkniętymi przemocą.
Jak informuje Radio Białystok, Uniwersytet w Białymstoku przeprowadził badania, z których wynika, iż w województwie podlaskim znaczny procent osób starszych doświadcza przemocy w rodzinie. W całej Polsce część ludzi w wieku seniorskim doznaje przemocy ze strony swoich bliskich - zjawisko może się nasilać w związku ze starzeniem się społeczeństwa.
Zgodnie z art. 207§1 Kodeksu Karnego, przemoc w rodzinie jest przestępstwem i jako takie podlega karze. A jednak przemoc domowa wciąż stanowi problem w naszym kraju, co trzecia osoba w Polsce styka się z tego rodzaju zjawiskiem. Każdego roku około 50 kobiet popełnia samobójstwo z powodu przemocy ze strony partnera. Notuje się również stosowanie przemocy wobec osób starszych i schorowanych. 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet to akcja, która ma przeciwdziałać wspomnianemu przestępstwu.