Po długich i gorących dyskusjach posłowie przegłosowali w piątek ustawę w sprawie ratyfikacji konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Za ratyfikacją było 254 parlamentarzystów, przeciw 175, a 8 wstrzymało się od głosu.
14 procent Polaków zadeklarowało, że w przeciągu ostatniego roku było świadkiem przemocy w rodzinie. Jednakże tylko dwie na pięć osób postanowiło zgłosić ją odpowiednim instytucjom - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MSW.
Rozpoczeła się coroczna akcja "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet". Inauguracja miała miejsce 25 listopada, w dniu obchodzonym jako Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat wniosków wynikających z analizy zgodności prawa polskiego z Konwencją Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Rząd wyraził akceptację dla podpisania Konwencji.
25 listopada-16 grudnia to międzynarodowa kampania na rzecz przeciwdziałania wszelkim formom przemocy ze względu na płeć.
18 grudnia 2008 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło zgodnie dwie rezolucje dotyczące walki z przemocą wobec kobiet. Rezolucja 63/155 dotyczy podjęcia większych starań, by wyeliminować przemoc wobec kobiet, zaś rezolucja 63/156 zwalczania handlu kobietami i dziewczętami. ONZ opracowuje też bazę danych na temat zjawiska przemocy wobec kobiet. Ma funkcjonować od marca 2009.
Zgodnie z art. 207§1 Kodeksu Karnego, przemoc w rodzinie jest przestępstwem i jako takie podlega karze. A jednak przemoc domowa wciąż stanowi problem w naszym kraju, co trzecia osoba w Polsce styka się z tego rodzaju zjawiskiem. Każdego roku około 50 kobiet popełnia samobójstwo z powodu przemocy ze strony partnera. Notuje się również stosowanie przemocy wobec osób starszych i schorowanych. 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet to akcja, która ma przeciwdziałać wspomnianemu przestępstwu.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca