Jeden przelew do ZUS to oszczędność czasu i kosztów. Już od stycznia 2018 roku płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne będą mogli przekazywać pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko jednym przelewem na jeden rachunek. Każdy płatnik otrzyma swój własny indywidualny rachunek bankowy, na który będzie przelewał pieniądze do ZUS.
Czasami zdarza się, że w sklepie wypełniamy sklepowy koszyk po brzegi lub zatankujemy paliwo na stacji benzynowej, a przy kasie pojawia się problem z płatnością. Transakcja kartą się nie udaje, a w portfelu jest za mało gotówki. Jakby tego było mało, jest weekend lub późny wieczór, a więc banki są nieczynne. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?
W pierwszym półroczu tego roku Polacy wykonali ponad 825 mln przelewów krajowych. Wśród nich były niestety i takie, które wysłano przez pomyłkę do niewłaściwej osoby lub na nieodpowiednią kwotę. Co można zrobić, jeśli wyślemy błędny przelew?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że drobna pomyłka podczas realizowania przelewu może drogo kosztować. Jeśli zamiast na swoje konto oszczędnościowe przekażemy pieniądze na rachunek walutowy, to możemy stracić kilkaset złotych. Kilkadziesiąt złotych może kosztować błąd w sposobie realizacji przelewu lub w kwocie spłaty karty kredytowej.
Za korzystanie z usług oferowanych przez banki trzeba oczywiście zapłacić. Część z wymaganych opłat działa na klientów jak płachta na byka. Należą do nich między innymi te, które trzeba ponieść aby obniżyć koszty korzystania z konta bankowego. Rozdrażnienie może również wywołać opłata za realizację przelewu walutowego, której ostateczną wysokość poznajemy dopiero po fakcie zlecenia transakcji. Najbardziej znienawidzone są jednak prawdopodobnie należności za monity wzywające do zapłaty.
Bywa, że kilka godzin, a czasem nawet kilka minut zwłoki w realizacji płatności może sporo kosztować. Omija nas znakomita okazja – np. bilet lotniczy w najkorzystniejszej cenie, upragniona wycieczka last minute albo wygrana w internetowej aukcji na unikalny przedmiot. Kontrahent sprzedaje atrakcyjny towar innemu partnerowi, który szybciej za niego zapłaci. Bank nalicza odsetki na karcie kredytowej, a elektrownia wyłącza prąd w najmniej odpowiedniej chwili. Rozwiązaniem w wielu takich i podobnych, codziennych sytuacjach są przelewy natychmiastowe. Taki przelew sprawia, że pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach. Chociaż jest dostępna od niedawna, popularność tej formy rozliczeń w Polsce stale rośnie.
Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwą czynnością, zwłaszcza jeśli chcemy regularnie oszczędzać. Czasem odłożenie nawet drobnej kwoty staje się niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być planowanie własnych finansów – bieżących wydatków i oszczędności. Pomóc może plan odkładania pieniędzy i korzystanie z produktów bankowych - podpowiada Expander.
Starsze osoby często obawiają się korzystać z bankowości internetowej i w dalszym ciągu składają wszystkie dyspozycje dotyczące obsługi konta w oddziałach. Wyjściem dla nich może się okazać możliwość obsługi rachunku za pomocą telefonu. Dzięki niej mogą zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze - przelewy telefoniczne są nawet kilkukrotnie tańsze niż te, zlecane w placówkach banków.
Czasem w natłoku codziennych obowiązków zdarza nam się zapomnieć o jednej z wielu płatności. Brak uregulowania rachunku w terminie może jednak wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Aby uniknąć takich sytuacji można skorzystać z automatycznego przelewu, np. zlecenia stałego czy polecenia zapłaty. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – przekonują eksperci firmy Expander
Dokonywanie przelewów bankowych jest obecnie możliwe z praktycznie każdego miejsca na świecie przy pomocy komputera czy telefonu. Nic dziwnego, że bardzo polubiliśmy tę szybką, bezpieczną i wygodną formę przekazywania pieniędzy. Czasem jednak zdarza się, że przesłane w ten sposób pieniądze nie trafiają do odbiorców. W bankowych systemach nie znikają one nigdy bez śladu – uspokaja Expander. Co robić, aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z zaginionym przelewem?
Wielu seniorów wciąż wybiera przelewy pocztowe, mimo że dużo taniej i szybciej można zlecić tę dyspozycję przez Internet. Takie osoby często powstrzymuje bariera technologiczna. Jednak dużo taniej niż w okienku można również zrobić przelew przez telefon.
Już wkrótce klienci trzech banków będą mogli realizować przelewy natychmiast i bez pośredników. BRE Bank, Bank Millennium i Meritum Bank, jako pierwsze banki w Polsce uruchomiły system rozliczeń płatności natychmiastowych Express ELIXIR, umożliwiający dokonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych, w czasie liczonym w sekundach. Sześć kolejnych banków uruchomi system do końca września.
Jak długo może iść przelew bankowy? Jeśli zlecono go w piątek, to transfer pieniędzy pomiędzy bankami może trwać nawet 3 dni. Czasem minuty decydują o tym, czy przelew dotrze jeszcze w piątek, czy dopiero w poniedziałek - wynika z analizy serwisu Kiedykasa.pl.
Płacąc za gaz, energię lub regulując inne rachunki możesz skorzystać z wielu możliwości. O czym warto pamiętać wybierając tzw. okienko kasowe? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina jak bezpiecznie dokonywać płatności przy pomocy pośredników.
Już 78 proc. Polaków ma konto bankowe, ale nadal spora grupa obywateli wykazuje nieufność wobec obrotu bezgotówkowego - dowodzi badanie zlecone przez NBP.