Duszności, siódme poty, napady gorąca. I rzecz jasna: raz na zawsze koniec z seksem! Menopauza to kwestia wyjątkowo podatna na tworzenie różnego rodzaju mitów. Otaczając ją nimi, tworzymy temat tabu, po który kobiety wyjątkowo niechętnie sięgają. To właśnie powoduje, że początek menopauzy bardzo łatwo przegapić, a ten – wcale nie jest zarezerwowany dla kobiet dojrzałych.
Menopauza, nazywana często okresem przekwitania, nie musi wiązać się z ograniczeniami i rezygnacją z dotychczas podejmowanych aktywności. Kobieta po 48. roku życia może nadal „rozkwitać”, realizować swoje pasje i czuć się spełniona niezależnie od zmian następujących w jej organizmie. W tym celu powinna zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Jak to zrobić?
Menopauza, nazywana często okresem przekwitania, nie musi wiązać się z ograniczeniami i rezygnacją z dotychczas podejmowanych aktywności. Kobieta po 48. roku życia może nadal „rozkwitać”, realizować swoje pasje i czuć się spełniona niezależnie od zmian następujących w jej organizmie. W tym celu powinna zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Jak to zrobić? Kilka wskazówek podpowiada ginekolog, seksuolog i endokrynolog prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość, zaburzenia snu, bóle stawów, przyrost masy ciała, obniżone libido – to najczęściej występujące objawy menopauzy. Konsekwencje zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety dojrzałej, można skutecznie minimalizować. Z okazji obchodów Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy zdradzamy 7 porad, jak to zrobić bez sięgania po farmaceutyki.
Jedynie 14% Polek kojarzy okres menopauzy z czasem kiedy kobieta odkrywa własną kobiecość i seksualność na nowo. Odpowiadamy na pytanie o to, czy menopauza naprawdę musi oznaczać koniec czerpania satysfakcji z życia seksualnego?
Jedna trzecia życia kobiety przypada w lub po okresie przekwitania. Czas ten wydłuża się wraz z wydłużaniem się życia. Choć menopauzę statystycznie przeżywa się około pięćdziesiątki, jej pierwsze objawy pojawiają się już po czterdziestce. Dzięki wzrastającej świadomości kobiet i osiągnięciom współczesnej medycyny, objawy towarzyszące menopauzie można skutecznie złagodzić, a niektóre z nich nawet wyeliminować.
To problem zdrowotny, który najczęściej dotyka kobiety w okresie przekwitania. Przyczyną wypadania macicy, bo o tej dolegliwości mowa, jest nadmierne obniżenie narządów rodnych, co jest konsekwencją jednego lub kilku porodów naturalnych. Co zrobić, gdy lekarz postawi taką diagnozę? Jak przebiega proces leczenia schorzenia i jakie mogą być skutki bagatelizowania wypadania macicy?
Klimakterium nie jest chorobą, ale wiąże się z pewnymi problemami, z którymi kobiety w „okresie przekwitania” muszą się mierzyć na co dzień. Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy, który jest obchodzony 18 października to doskonały pretekst, aby o tym przypomnieć. Święto zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS).
Niegdyś temat wstydliwy i powód do smutku, traktowany jako wejście kobiety w starość o czym świadczy choćby nazwa "przekwitanie". Dziś menopauza nie stygmatyzuje już kobiety jako "stojącej nad grobem", jest po prostu kolejnym etapem w jej życiu. Sama w sobie nie jest także chorobą, choć towarzyszą jej różne dolegliwości i poważne zmiany w organizmie. Formalnie menopauza to moment, w którym od roku nie występuje miesiączka, a w jajnikach ostatecznie przestają dojrzewać jajeczka. Okres ren rozpoczyna się u kobiet w różnym wieku -- od 40 do nawet 60 lat, średnio jest to około pięćdziesiątki.
Masz już 45 lat, przekroczyłaś 50. rok życia, a może po prostu jesteś kobietą, która z niepokojem spogląda w przyszłość, zastanawiając się, co Cię czeka? Czy menopauza musi budzić lęk i sprawiać, że czujesz się mniej atrakcyjna, pozbawiona seksapilu i radości życia? Pora na złamanie stereotypów. Dziś udowadniamy, że można zapomnieć o męczących dolegliwościach - i rozpocząć nowy etap: z nową energią i ochotą na życie.
3 lipca została zainaugurowana kampania edukacyjna o menopauzie NeoKobieta. Jej celem jest przekazanie kompleksowej wiedzy na temat menopauzy, obalenie stereotypów z nią związanych oraz uświadomienie kobietom, iż menopauza to początek nowego, pięknego etapu ich życia.
Wiek dojrzały i związane z nim niedogodności są trudnym wyzwaniem dla mężczyzn. W Polsce, inaczej niż w krajach zachodnich, na razie mało mówi się o problematyce tzw. andropauzy, czyli męskiego przekwitania.
Wejście w okres menopauzalny to ważny czas w życiu kobiety. Jak jednak poznać, czy dokuczające nam uderzenia gorąca albo huśtawka nastrojów to już objawy menopauzy? W aptece możemy kupić test do samodzielnego wykonania w domu, który określi, czy to JUŻ...
Naukowcy dowiedli, że włączenie soi do diety kobiet w okresie przekwitania może pomóc zażegnać problemy związane z otyłością w okolicach talii.
U ok. 60 procent kobiet po menopauzie występuje zauważalna utrata włosów. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, jednak najczęstszym z nich są zaburzenia hormonalne: w okresie przekwitania w organizmie kobiety znacznie spada produkcja estrogenów, proporcjonalnie więcej jest za to androgenów, których produkcja nie maleje. To właśnie one są winne temu, że włosy na głowie robią się coraz cieńsze i rzadsze, za to pojawia się ich więcej w tzw. męskich rejonach: nad górną wargą, na nogach czy podbródku.