Nowe analizy pokazują, że zielone przestrzenie miejskie mają wpływ na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci.
Poziom aktywności fizycznej jest dokładną metodą przewidywania ryzyka śmierci w danym okresie. Takie dane pozwalają oszacować zagrożenie precyzyjniej niż inne czynniki ryzyka, np. palenie papierosów, czy historia chorób.
Bieganie to aktywność, która przydaje wiele korzyści i, poprawiając różne aspekty zdrowia, przedłuża nam życie.
Kolejne badania pokazują, że małżeństwo ma dobry wpływ na nasze zdrowie i wiąże się z wyższymi szansami na długowieczność.
W przypadku osób cierpiących na nadciśnienie lub cukrzycę długość snu jest szczególnie istotny wskaźnikiem zagrożenia zdrowia i życia.
Czynniki genetyczne mają wpływ na ryzyko różnych chorób i przekładają sie na poziom szans na długowieczność. Jednakże wydłużenie życia w większej mierze zależy od naszego sposobu funkcjonowania, a nie wyposażenia genetycznego, jakie otrzymaliśmy od rodziców.
Nowe badanie z udziałem setek tysięcy ludzi pokazuje, że większe ilości słodkich napojów w diecie oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Taki związek dotyczył zarówno produktów z dodatkiem cukru, jak i tych sztucznie dosładzanych.
Wykorzystuj każdą okazję do tego, by się poruszać. Im więcej ćwiczysz, tym masz większe szanse na dłuższe życie. Już bardzo łagodny wysiłek jednak poprawia zdrowie, mówią norwescy uczeni.
Dwa ostatnio przeprowadzone badania pokazały, że leki na osteoporozę mogą pomóc uchronić się przed przedwczesną śmiercią.
Nawet jeśli wskaźnik masy ciała (Body Mass Index, BMI) jest w normie, gdy w okolicach talii mamy nadmiar tkanki tłuszczowej, zagrażają nam różne choroby, a nawet przedwczesna śmierć.
Siła uścisku dłoni może wskazywać na poziom zdrowia sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że dość dokładnie pozwala oszacować ryzyko problemów układu krążenia.
Trzeba zmniejszyć ilość mięsa i przetworzonych produktów w diecie, a zwiększyć dawkę świeżych artykułów, by poprawić swoje szanse na długowieczność.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytety w Bangor w Wielkiej Brytanii, osoby psychicznie zmęczone, mają mniejszą wytrzymałość fizyczną niż ci, którzy uprawiają sport i są wypocząci psychicznie.
Trudno przecenić wpływ diety na nasze zdrowie i szanse na długie życie - od dawna jasne jest, że to, co nakładamy na talerz, bezpośrednio oddziałuje na nasz wygląd i samopoczucie. Od kilkudziesięciu lat zaś wybór jadłospisu przyprawia o ból głowy, bo kiedyś jadło się to, co było, a teraz to, na co ma się ochotę. Przy tym wszystkim przemysł spożywczy szuka oszczedności i dokłada do produktów przeróżne, nie zawsze zdrowe substancje. Nowe badania pokazują, że trzeba zmniejszyc ilość słodkich napojów i soków owocowych, jeśli chce się dłużej żyć.
Co najmniej od kilkunastu lat lekarze apelują, żebyśmy byli bardziej aktywni fizycznie i nie spędzali całych dni w pozycji siedzącej. Bez względu na to czy jest się „przyklejonym" do biurowego krzesła, czy domowej kanapy, szkodliwy efekt dla zdrowia jest taki sam - im dłużej siedzimy, tym większe mamy ryzyko chorób przewlekłych i przedwczesnej śmierci. Okazuje się, że już niewielkie ograniczenie czasu spędzonego w fotelu daje ważne korzyści
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem